Jedna najvhodnejšia podlaha do každej izby neexistuje.

Neexistuje podlaha, ktorá by vyhovovala všetkým zákazníkom a hodila sa do všetkých miestností v byte.
Môžete si vybrať podlahu, ktorá vyhovuje viacerým kritériám, ale všetky požiadavky rozdielnych miestností na 100% nesplní ani jedna.

Ako teda vyberať podlahu?

Podlaha je dlhodobo namáhaná najmä chôdzou. Denne sa po nej pohybujeme a preto si dovolím povedať, že je to najzraniteľnejšie miesto v miestnosti.

Pri vyberaní podlahy je dôležitých pár základných pravidiel. Ale jedno je zásadné:
Podlaha sa MUSÍ páčiť najmä VámPretože:

 1. vy ju budete denne využívať,
 2. vy sa na ňu budete denne pozerať,
 3. vy po nej budete denne chodiť,
 4. vy ju budete pravidelne upratovať.

Každý z nás má iný vzťah k rôznym druhom materiálu. Čo je pre niekoho dobré, pre iného môže byť nevhodné, nevkusné. To, čo sa nám páči dnes, o pár rokov možno budeme chcieť nahradiť.

Niekomu vadí typ, inému vzor. Ďalšiemu sa páči určitý vzor, ale keby bol na inej podlahe. Niekto chce konkrétnu podlahu, ale nepáči sa mu žiadny vzor.

Treba však myslieť na správny výber a vhodné využitie. Tak, ako nevhodným výberom farieb na stenu, aj podlahou môžeme veľa pokaziť.

Akú podlahu si vybrať podľa veľkosti a tvaru miestnosti a ako zladiť jednotlivé farby si prečítajte v nasledujúcich článkoch, v ktorých som sa týmto témam konkrétne venoval.
Ako opticky zväčšiť alebo zmenšiť priestor? a Interiérové farby na steny – inšpirácia z prírody

Čo nás čaká

Ak vyberáme novú podlahu do novostavby alebo meníme naraz podlahu v celom byte, máme o starosť menej. Ak podlahu dopĺňame postupne do každej miestnosti, môže sa časom meniť náš vkus a ak sa kombinácie nevydaria, môže to v byte vyzerať “ako na bojisku”.

Nič však nepokazíte tým, keď podlahu, ktorá je vám blízka skombinujete a dáte do všetkých miestností.

Pred kúpou podlahy by ste mali v prvom rade prihliadať na to, ako je ktorá miestnosť v byte využívaná.

Vhodný výber podlahy by mal zahŕňať:
– výber podlahy podľa využitia miestnosti
– výber podlahy podľa predpokladanej záťaže
– výber dekoru podlahy
– výber veľkosti lamiel (v prípade, že typ podlahy toto dovoľuje)
– výber podlahy s ohľadom na rozmery priestoru
– v prípade nutnosti aj výber podľa ceny
– výber podlahy podľa hlučnosti
– výber podlahy podľa rizika poškodenia a nutnosti opravy poškodenej podlahy

Vo vstupnej hale, respektíve chodbičke je podlaha zaťažená najviac. Pohybujeme sa po nej obutí a najmä podpätky “našich polovičiek” 🙂 jej dávajú poriadne zabrať.
Mali by ste zvoliť takú možnosť, ktorá je dostatočne tvrdá, odolná a zároveň ľahko udržiavateľná.

Najvhodnejším použitím je dlažba a základ je mať zabudovaný rošt na vyčistenie obuvi a zachytenie hrubých nečistôt.

V kuchyni by nemala chýbať ľahko udržiavateľná podlaha. Vzniká v nej najväčšie nebezpečenstvo úrazu. Kvôli riziku pošmyknutiu vylúčte glazované dlaždice.

Do kuchyne sú vhodné ako pvc podlaha (linoleum, kaučuk), tak aj vinylová podlaha alebo dlažba (ale v prípade, že v kuchyni trávite viac času, bude pre vás dlažba studená).

V obývačke stačí rátať so strednou záťažou, väčší priestor preto prenechajte dizajnu a estetickému dojmu.
Výborným riešením je drevená podlaha, bambusové podlahy, laminátové podlahy.

V spálni by ste mali zainvestovať do podlahy s dostatočnou izoláciou, aby bola „teplá“. V tejto časti príbytku totiž najčastejšie chodíme bosí.
Vhodné sú korkové podlahy, vinylová podlaha aj drevená podlaha.

Deti sa rady hrajú na zemi. A v prevažnej miere vo svojej izbe podlahu aj najviac využívajú. Osvedčí sa Vám korková podlaha (je dostatočne teplá, pri správne zvolenej povrchovej úprave aj pevná a odolná), a tiež vinylová podlaha.

Všeobecne. Kto má rád teplú podlahu, okrem kobercov ho poteší drevená, bambusová, vinylová a korková podlaha.
Zďaleka by ste mali obísť dlažbu, obyčajnú pvc podlahu (kaučuk, linoleum) a nie veľmi teplo na dotyk pôsobí aj laminátová podlaha.

Pri podlahovom kúrení je to relatívne jedno, teplo a príjemne bude pôsobiť drevená podlaha, plávajúca laminátová podlaha aj dlažba.

Pokiaľ sa chcete vyhnúť následným vysokým nákladom na opravy a údržbu vyberajte kvalitnú podlahu, ktorá je určená do priestorov a na záťaž, ktorú predpokladané použitie vyžaduje.

Pokiaľ si nie ste istý ako budú priestory do budúcna využité, radšej voľte o triedu vyššiu záťaž. Vyššie počiatočné náklady na kúpu podlahy a kvalitná montáž vám do budúcna môžu ušetriť veľa starostí a nákladov.

Najnižšiu triedu podlahy kupujte iba vtedy, ak podlahu plánujete v blízkej budúcnosti vymeniť.

Predpokladaná doba využitia jednotlivých druhov podláh pri dobrej kvalite a správnej údržbe:

 • laminát 10-20 rokov,
 • pvc 15 rokov,
 • vinyl 20 a viac rokov,
 • koberce 20 a viac rokov,
 • korok 40 rokov,
 • drevo 60 a viac rokov,
 • bambus celý život,
 • dlažba ako životnosť domu

Aký je záver?

Podlahy sa vyberajú na mnoho rokov (desaťročia). Preto nepodceňujte ako ich výber, tak aj samotný proces ich kúpy a montáže.

Samozrejme si môžete podlahu iba kúpiť, ale neodborná montáž so sebou prináša značné riziká. Podlahy vyžadujú určitý podklad z hľadiska rovnosti, vlhkosti atď… Neodbornou montážou sa môžete pripraviť o záruku a vyrobiť si mnoho starostí.

Vždy sa vám pri posudzovaní výhodnosti ponuky vyplatí nechať si vypracovať cenovú ponuku (predpokladom je vypracovanie ponuky zdarma) na kompletné dielo – nerozhoduje iba cena tovaru, ale aj služieb (zameranie, montáž, doprava), ktoré sa môžu veľmi líšiť.

A nakoniec. Nehľadajte najnižšiu cenu podlahy aj v prípade, že si podlahu nebudete pokladať sami. Veľakrát sa nielen mne potvrdilo, že za viditeľne nízkou cenou väčšinou stojí nízka kvalita samotného tovaru alebo služieb.
Podlahu predsa nekupujete na rok, dva, ani tri. A meniť podlahu po tak krátkom čase sú jednoznačne vyhodené peniaze.