Keď niečo kupujeme, ako prvé nás zaujme vzhľad a obal. To, čo je na povrchu. Je to prirodzené, pretože to vidíme. Nevieme čo je vo vnútri a nevieme z čoho sa to skladá… a predsa kúpime.
Prečo je to tak? Pretože rozhodol vzhľad a farebné vyhotovenie.

Podobne sa správame pri všetkom. Až keď to vyskúšame, pri ďalšej príležitosti už vieme “o čom to je”.

Vnútorné dvere nekupujeme každý rok či každý mesiac, a už vôbec nie každý deň. Preto je dôležité zvoliť správny povrch dverí a ich zloženie. Odtieň dverí je z hľadiska kvality nepodstatný. Vyhotovenie dverí by malo ladiť s celým interiérom miestnosti.

Odtieň vnímame pohľadom, povrch cítime dotykom…

Odtieň pre vnútorné dvere:

  • odtieň dverí prispôsobíme k nábytku,
  • odtieň dverí zladíme s podlahou,
  • odtieň dverí zvolíme podľa farby stien,
  • alebo len podľa toho, aká farba sa nám páči

Povrchovú úpravu si vyberajte podľa toho, kde budú vnútorné dvere osadené. Do izby by som dal iný povrch ako napríklad do pivnice. Cena dverí odráža kvalitu. Kvalita dverí záleží na konštrukcii a povrchovej úprave dverí.
– základná úprava sú lakované vnútorné dvere
– o niečo lepší povrch majú fóliované vnútorné dvere
– vo vyššej kategórii kvality povrchu sú vnútorné dvere v prírodnej dýhe a lamináte

Vybrať dizajn vnútorných dverí nie je ťažké. Aj keď rozsah je veľký. Trendom sú väčšie a menšie obdĺžniky a štvorčeky. Vyplnené ich nájdeme mliečnym sklom aj sklom typu kôra.

V izbách sú vhodné dvere s väčším sklom. V kúpeľni je naopak výhodnejšie menšie sklo alebo žiadne. Na WC sa už hodia plné dvere. Do pivnice, komory, kotolne a do podobných miestností tiež plné vnútorné dvere.
Oblé vzory skla dverí vídame menej často.

Dverné krídla sú zhotovené v dvoch prevedeniach:

  • soft – oblá hrana krídla na strane zámku,
  • štandard – ostrá hrana krídla na strane zámku.

Väčšina výrobcov ponúka v základnej cene na výber z troch možností zámku. Bežný zámok izbový, ktorý teraz máte pravdepodobne na všetkých izbách.
V prípade osadenia dverí napr. do kancelárie zámok na cylindrickú vložku (vchodový zámok). Na vnútorné dvere do kúpelne a WC je niekedy vhodný jednostranný WC zámok na západku.

Najmenej pozornosti sa kladie na konštrukciu krídla dverí. Predajci sa nás často ani nespýtajú a automaticky objednajú dvere v štandardnom zložení. Vo vnútri je len zosilnená papierová vložka. V bežných izbách je to v poriadku.

Pri tom sú aj dvere s kvalitnejším vnútorným zložením. Tie sú vhodné do miestností kde je vyšší hluk. Nie je to však pravidlom.

Vnútorné dvere sú v troch základných prevedeniach:

  • zosilnená papierová vložka (voština),
  • dutinková drevotrieska,
  • plná drevotrieska

Nová zárubňa

K novým dverám patrí nová zárubňa. Vybrať sa dá z dvoch typov. Je to pevná a obložková. Pevná sa osadí do otvoru. Obložková otvor prekryje z každej strany.

Stretol som sa s 3 typmi zárubní.
Masívna zárubňa vyrobená z dreva. Drevotrieska, čo sú lisované piliny. A MDF, to je rozmočené a zlisované drevné vlákno.

Pevná
Všetci poznáme staré železné zárubne. Sem-tam sme ich museli natreť. Majú rovnakú hrúbku. Dnes ich vidíme z ďalších materiálov.

Osádza sa do pripraveného otvoru. Podľa hrúbky priečky sa zvyšná časť v prípade potreby môže prekryť. Na to všetci výrobcovia ponúkajú ukončovacie lišty.

Obložková
Pri “obložke” musíte vedieť hrúbku priečky. Zárubňa sa pri montáži obloží okolo priečky z obidvoch strán. Zakrýva penu aj celý spoj.

Samozrejmé pri výbere dverí je, že vám predajca dodá dvere so zárubňou v slovenskej norme. Bez opýtania a bez ďalšieho skúmania.
Aj tak je lepšie si toto preveriť, aby nenastalo nedorozumenie. Potom, keď zárubňa nebude sedieť, bude ťažké nájsť vinníka.

Nezabudnite: pred osadením nových vnútorných dverí vymaľujte steny a vymeňte podlahu. Ak to máte v pláne :).

Neodkladajte výmenu starých dverí ak chcete maľovať alebo meniť podlahu za pár rokov. Radšej to urobte opačne a vymaľujte byt aj s výmenou podlahy ešte pred výmenou dverí.

O čom teraz rozmýšľate? Bude výber interiérových dverí jednoduchý?

(obrázok od erkado)