Ideálna kuchyňa je tá, ktorá sa páči Vám, a ktorú si môžete bez zadĺženia dovoliť zo svojho príjmu.

Ak priestory Vášho bytu dovoľujú iba malú kuchyňu, nezúfajte. V malej kuchyni máte všetko po ruke, nenabeháte sa ako vo veľkej.
Určite v takej kuchyni budete mať všetko, čo k príprave jedál potrebujete. Využijete každú policu, každú zásuvku.

Ako by mala byť pripravená ideálna kuchyňa?

Tak, ako Vám najviac vyhovuje. Je zbytočné dodržiavať zásady, ktoré sú pre nás neprijateľné a obmedzujú nás.

Ak nechceme nič pokaziť, tak experimentovať a rozvrhnúť kuchyňu podľa vlastných predstáv môžeme vtedy, keď to umožňuje jej dispozičné riešenie.

Napríklad v panelákoch je odsávanie pár do spoločnej stupačky. Z toho hľadiska nie je rozumné riešenie, aby “šporák” bol na inom mieste ako bolo vopred plánované a potom k nemu založiť digestor iba s recirkuláciou pár.

Na čo nesmieme zabudnúť

V kuchyni sa nemôžeme vzdať základných spotrebičov ako je sporák a chladnička. Nesie chýbať drez a stôl. Výhodné je mať pracovnú dosku, lepšie hrubšiu a kvalitnejšiu.

Pri chladničke treba zvážiť pomer cena/funkcie/rozmery/výkon. Viacčlenná domácnosť využije aj umývačku riadu. Kuchynská linka by mala mať dobre urobené ukončenie dvierok, vhodné kovanie.

aky drez, aky sporak, aká rúra, aká mikrovlnka, akú linku, akú chladničku,
čo umývačka, kanvica, riady, hrnce, náradie, doplnky

Na čo by sme mali myslieť

Existuje mnoho spôsobov, ako ušetriť priestor v prípade, keď je kuchyňa malá. Kychynská linka zarovnaná až k podlahe ponúka na skladovanie aj soklové zásuvky. Vítaným doplnkom je posuvné a sklápacie vybavenie, napríklad rozťahovací stôl.

Až 5,5% miesta môžete ušetriť ak namiesto dvoch užších (jednodvierkových) skriniek budete mať v rvonakej veľkosti jednu širšiu (dvojdvierkovú) skrinku.
Vhodne zvolený drôtený program (hrnce na prípravu jedál) môžu poskytnúť pri skladovaní úsporu až 55% miesta.

Dôležité je venovať pozornosť správnemu osvetleniu. Malo by byť umiestnené tak, aby sme nemuseli pracovať vo vlastnom tieni. Dobre osvetlený by mal byť priestor nad varnou aj pracovnou doskou.

Čo nám uľahčí práce v kuchyni

Môžete zvážiť vodovodnú batériu s vyťahovacou sprchou, vysokú/dlhú vodovodnú batériu, ktorá výrazne uľahčí umývanie riadu, veľkých hrncov, plechov na pečenie, zapekacích mís.

Prácu Vám uľahčí výška pracovnej dosky, pri ktorej sa nebudete veľmi predklánať, naťahovať ani hrbiť. Pre vyšších ľudí namiesto pôvodných 85cm kľudne 92cm aj viac. Hbšia pracovná doska Vám môže poskytnúť viac priestoru.

Správne navrhnutá kuchyňa nás zbaví zbytočného pobiehania. Veci, ktoré často používate umiestnite čo najbližšie k pracovnej ploche.
Menej často používané alebo sezónne používané predmety môžete ukladať v horných policiach skríň, v rohoch alebo vo vysúvacích sokloch.

Vysnívaná kuchyňa

To nie je správny výraz pre ideálnu kuchyňu. Fantázii sa medze nekladú, ale snažte sa vysnívanú kuchyňu dať do takej podoby, aby pre Vás bola na jednej strane maximálne účelná a na strane druhej, aby ste sa v nej pri varení, obrazne poevdané, nestrácali.

Aká je Vaša ideálna kuchyňa? Pošlite fotografie na uverejnenie.