Aj steny majú uši. Zvlášť tie v paneláku. Sú tenké a počuť každé šuchnutie. Aj to najmenšie.

Rovnako je na tom aj chodba. Vieme o všetkom, čo sa tam deje. Kto tam rozpráva, o čom a podľa zvukov aj kto čo robí. Nepríjemné to začína byť vtedy, keď je hluk pravidelný.

Stane sa, že sused na chodbe vykonáva “kutilské” práce. Môže mať na to viac dôvodov:

– v byte nechce mať neporiadok, ktorý pri jeho činnosti vzniká
– ostatným členom v domácnosti vadí hluk, ktorý pri práci robí
– možno len potrebuje priestor
– alebo sa chce porozprávať so susedmi

A čo deti našich susedov? Najmä tie z vyšších poschodí… Radi používajú výťah, ale len smerom nahor. Naspäť ich to baví viac po schodoch.

Dôvod je jednoduchý: Spomeňme si, keď sme my boli deti. Tiež sme mali radi to isté. Skákať, behať, dupať, trieskať a vrieskať. A za ten svet sme nechápali, prečo to tým “dospelákom” tak vadí.

V byte chceme mať pokoj. Oddychovať na pohovke, gauči, alebo len uvoľnene sedieť. Niekto potrebuje pracovať psychicky  a sústrediť sa. Každé buchnutie z chodby je preto nepríjemné a vyrušuje nás. Vybehnúť vždy na chodbu a každého napomínať je veľmi vyčerpávajúce.

Ak nám hluk z chodby prekáža stále viac, príčina môže byť aj inde ako u susedov. Môže byť priamo u nás – naše vchodové dvere. Tie staré a obyčajné.

Často rovnaké ako pred desiatkami rokov. Za ten čas sa dostali do zlého stavu. Síce držia pokope, ale fučí okolo nich dnu a nezadržia ani ten najtichší zvuk.

Keď pri nich ostanete chvíľu nehybne stáť, pocítite jemný vánok. Tí šikovnejší si v tomto prípade pomôžu tak, že si kúpia nalepovacie tesnenie. Potom ho nalepia po obvode krídla dverí a zárubne. To všetko preto, aby si staré dvere ešte na čas vylepšili.

Má toto z dlhodobého hľadiska význam?

Teplo v bytoch je predražené. Vykurovacie spoločnosti si účtujú vysoké poplatky za všetko, čo od nich z kotolne odíde. Najviac doplácame na stratách. A tie nejdú na ich náklady ako je to inde. Všetko si zaplatí odberateľ.
Je rozumné teplom zbytočne plytvať?

Dobré dvere sú tepelne a zvukovo odizolované. Okrem iného aj nehorľavou minerálnou vatou. Ako tepelný a zvukový izolant sa používa aj polyuretanová pena. Aby nebola horľavá, musí byť protipožiarna.

Papierovú vložku tu spomínať nebudem – tá sa za izoláciu považovať nedá.

Teraz nahliadnite do vášho posledného vyúčtovania. Aká suma je uvedená v položke straty? Potom si to prepočítajte na 10 rokov …a nezabudnite do toho zahrnúť zdražovanie – koľko ste platili za teplo pred 10 rokmi?

Viem, že niektorí čitatelia v tomto momente začínajú uvažovať o nových vchodových dverách. Pred tým, než sa však vydáte do obchodu, prečítajte si aj príspevok o tom, na čo ešte myslieť pri investícii do nových dverí.