bambusove-podlahy-bambusova-podlaha-vyhody-nevyhodyUvažujete nad výmenou starej podlahy alebo potrebujete novú? Dajte si podlahu z trávy!

Bol to pokus o vtip. Asi nie veľmi vydarený, že?
Vysvetlím.

Stále väčšiu popularitu medzi plávajúcimi podlahami získavajú bambusové podlahy. A bambus je tráva.

Bambusové podlahy zaujmú svojim jedinečným vzhľadom, ktorý sa odlišuje od všetkých bežných a exotických drevín.
Bambus má netradičný, elegantný dizajn a vynikajúce fyzikálne a úžitkové vlastnosti. Naviac je šetrný voči životnému prostrediu.

Bambusy sú najrýchlejšie rastúce rastliny vôbec. Už po dvoch až štyroch mesiacoch dosahujú svoju definitívnu výšku. Denný prírastok predstavuje 10 až 30 cm, u niektorých druhov dosahuje výšku až jedného metra.
Existujú druhy bambusov, steblá ktorých zostávajú tenké a krátke, ako aj druhy s hrubými steblami, ktoré dosahujú výšku až 30 metrov.

Oproti klasickým plávajúcim podlahám, na výrobu ktorých treba ťažbu stromov rastúce desiatky rokov, sa bambus rýchlo obnovuje vďaka svojmu rýchlemu rastu. Jedná sa skutočne o tvrdú drevinu s dlhou životnosťou.

  • V ázijských a juhoamerických kultúrach sú takmer neobmedzené možnosti jeho použitia ako: príbory, písacie tabuľky, šperky alebo papier.
  • V súčasnosti sa používa v čoraz väčšej miere ako stavebný materiál na domy, lešenia, ako preglejka na konštrukciu nákladných áut, vodovodov, ploty, pri výrobe nábytku a tiež na parkety.

Bambus je pevný ako oceľ, a zároveň ohybný. Pomerom vlastnej hmotnosti k zaťaženiu predbehne stavebnú oceľ, a dokonca aj drevo. Pri namáhaní ťahom je omnoho stabilnejší, navyše je nehorľavý.

Bambusové parkety sa vyrábajú zo štiepaných plátov bambusového kmeňa, ktoré sa lepia pod vysokým tlakom, v dvoch vzoroch. Na šírku spojené prúžky bambusu tvoria horizontálnu skladbu. Ak sa pláty k sebe postavené na výšku zlepia, tak tvoria jemnejšiu vertikálnu skladbu (kresbu).

Ich tvrdosť je vyššia ako u podláh vyrobených z u nás bežne používaných tvrdých drevín, ako je dub alebo buk. Ak je potrebné povrch opraviť, môžete podlahu vyrobenú z bambusových lamiel pokojne niekoľkokrát prebrúsiť.

Povrch podlahy môže byť lakovaný alebo voskovaný. V poslednej dobe je stále obľúbenejšie olejovanie. Táto úprava je náročnejšia na údržbu ako pri lakovaných podlahách.
Klíma v miestnostiach, kde budú bambusové parkety položené, by sa mala pohybovať v rozmedzí 20 – 23 oC (50 – 60 % relatívna vlhkosť vzduchu).
V prípade extrémne vlhkého alebo naopak príliš suchého prostredia, by mohli parkety viac pracovať a dochádzalo by k zosychaniu, tvorbe škár a zvlneniu.

Najkvalitnejšie druhy bambusu pochádzajú z Číny. Rozmery bambusových parkiet bývajú väčšinou 9 x 90 cm, ale nie je problém zohnať dosky s rozmerom 12 x 120 cm. Hrúbka býva od 10 do 18 mm.

Základná farebnosť bambusovej podlahy je krémová, teda natur alebo tmavšia medová známa ako coffee. Farba a charakter sú rozdielne podľa druhu, oblasti, pôdy, času zberu a veku bambusu.

Bambusové podlahy môžu neodbornou montážou pripraviť mnoho prekvapení. Podlahy na pokládku bambusových parkiet musia byť maximálne rovné. Ak je to potrebné, treba podlahu pred pokládkou vystierkovať.
Parkety asi 2 až 3 týždne pred montážou vybaľte, aby sa aklimatizovali. Zabránite ich prirodzenému pracovaniu a tvorbe škár.

Bambusovú podlahu udržiavajte v čistote. Na zotrenie nečistôt používajte navlhčenú mäkkú tkaninu. Zabráňte styku podlahy s vodou.
Podlahu po niekoľkých rokoch navoskujte alebo nalakujte a snažte sa udržať povrch laku hladký. Často miestnosť vetrajte, udržujte vhodnú izbovú teplotu.

Podlahy z bambusu sú stálofarebné, nenáročné na údržbu, odolné voči vplyvom prostredia, vode aj slnečnému žiareniu. Vynikajú najmä svojou tvrdosťou a teda aj odolnosťou voči opotrebovaniu.

Podlaha z bambusu Vám vydrží po celý život.

Čo myslíte, oplatí sa táto investícia?
Môže nejaká plávajúca podlaha vydržať na celý život, ak bude pravidelne používaná?

(obrázok od wildwoodflooring.com.au)