Videl som video, kde porovnávali bezpečnostné dvere a ostatné vchodové dvere. Boli to štandardné, bežne dostupné vchodové dvere za pár eur a čínske dvere.
Všetky vchodové dvere sa pokúšali otvoriť rovnakým spôsobom. Veľkým páčidlom a vykopnutím.

Začali vykopávaním cez zámok. Pozitívny výsledok bol viac ako istý. Potom skúšali tie pevnejšie lacné vchodové dvere, páčením cez zámok. Otvorili ich za pár sekúnd, takmer rovnako rýchlo ako tie najlacnejšie vchodové dvere.

Iný spôsob na otvorenie dverí nepoužili. Bolo to ukázanie ako ľahko sa zlodej dokáže vlámať do každého bytu, ktorý má jednoduché dvere.

Samotný súboj na vchodové a bezpečnostné dvere sa mi zdal trochu nefér. Bolo to preto, že v ukážke neporovnali jednoduché vchodové dvere a štandardné bezpečnostné dvere do bytov. Ukázali vchodové dvere a “špičkové” bezpečnostné dvere za možno aj niekoľko tisíc eur. Také sa hodia akurát tak do banky.
Neviem akú bezpečnostnú triedu spĺňali. Z videa sa mi to zistiť nepodarilo. Môj názor je minimálne štvrtá trieda, možno až piata.
5. bezpečnostná trieda sú už dvere trezorového typu, 4. trieda je veľmi vysoká ochrana.

Myslím si, že to je trochu prehnané. Veľmi pochybujem o tom, že nejaký zlodej v bytovke bude vchodové dvere vylamovať sekerou alebo vŕtať do zámku. Niet pochýb o tom, že dvere boli veľmi pevné, vysoko odolné, skrátka kvalitné.

Také dvere do bytu sú, dovolím si tvrdiť, mierny nadštandard. Bežný človek si ich nevyberie.

Môj pocit z toho videa je pozitívny. Bezpečnostné dvere áno, lacné vchodové dvere jednoznačne nie.
Bezpečnostné dvere vyberať podľa potreby. Zamyslieť sa nad praktickými otázkami.
Aké požiadavky mám na bezpečnostné dvere? Akú situáciu mi pomôžu zlepšiť?

(obrázok od reway2007)