Bezpečnostné dvere – všetci, ktorí ich ponúkajú, hovoria, aké sú skvelé. Porovnávajú ich s bežnými vchodovými dverami. Je to pravda?

Konštrukcia krídla bezpečnostných dverí je výrazne odlišná od tej, akú majú bežné vchodové dvere. Plechy použité na výrobu sú podstatne hrubšie. Majú oveľa odolnejšie kovanie a zámok.
Mohol by som pokračovať ďalej: vložky, zárubňa, čapy, ….

Vlastnosti bezpečnostných dverí – ktorý predajca ich nepozná? Vymenujú vám ich všetci – do posledného: bezpečnostné dvere sú pevné a odolné.
Jednoducho kvalitné dvere.

O vlastnostiach bezpečnostných dverí sa dá hovoriť aj takto:

  • pevná konštrukcia = zlodej na vylomenie krídla musí zapojiť veľa svalov s dostatočnou silou. Mal by to byť kulturista 🙂
  • hrubé plechy = ak použije silu, veľa nedokáže. Mal by použiť hlavu – nie na búchanie, ale na rozmýšlanie 🙂
  • odolné kovanie a zámok = kovanie sa bez kľúča dá otvoriť len odvŕtaním. Asi by mal ísť kradnúť “fitnessák” s dobrou vŕtačkou 🙂

Takto by sa dalo pokračovať až k poslednej vlastnosti… a tu sa dostávame k tomu, o čom sa verejne nehovorí: Každé bezpečnostné dvere sa dajú prekonať!

Ide len o to, aké náradie musí byť na ich prekonanie použité. Plus čas, ktorý pri ich prekonávaní strávime.

Len výnimočne vám to niekto spomenie. Aj to len vtedy, ak sa na to zákazník priamo opýta. Ostatní to (možno vedome) zatajujú a nepovedia to nahlas.

Myslia si, že ľudia tak nebudú hľadať kvalitnejšie (a drahšie) bezpečnostné dvere. Myslia si, že ak to povedia, tak nič nepredajú. Myslia si, že ľudia zaplatia 200 eur alebo 300 eur za normálne vchodové dvere.

Na prvý pohľad sa to môže javiť ako dobrá taktika – dostať zákazníkovu myseľ do polohy: Načo mi budú bezpečnostné dvere? Stoja omnoho viac ako vchodové dvere a zlodej ich dokáže prekonať tak či onak.

Keď už sme pri tom, tak áno – je to pravda, ale je tu jedno ale: Bežné vchodové dvere zlodej vylomí alebo vykopne do 5 sekúnd. Bezpečnostné dvere sa len pokúsi prekonať.
A trvať mu to bude rádovo v minútach alebo desiatkach minút… ak bude mať správne nástroje.

Podarí sa mu to len vtedy, ak má dostatok času a nemá ho kto prekvapiť pri čine. Okrem dostatku času potrebuje aj nerobiť veľký hluk, aby ho nebolo nepočuť. To sa mu zjavne nepodarí.

Aby bezpečnostné dvere prekonal, hluk pri jeho činnosti vznikne – skúste potichu pohnúť so 100 kilovým kusom “nábytku”, ktorý je ešte aj pevne ukotvený v stene…

Pokiaľ sa nikto neobjaví, (čo je veľmi nepravdepodobné,) zlodej sa skôr či neskôr vzdá.

Verím, že ste sa dnes o situácii okolo bezpečnostných dverí dozvedeli niečo nové.

Ak máte pocit, že bezpečnostné dvere sú zbytočné, je klamlivý. Skutočné bezpečnostné dvere vyhrávajú pred ostatnými na plnej čiare. Vchodové dvere sú vhodné iba tam, kde netreba chrániť majetok ani súkromie majiteľa bytu.

Nabudúce si prečítate o nefér súboji (samozrejme medzi vchodovými dverami).

(obrázok od brianjmatis)