Investovať do bezpečnostných dverí alebo si kúpiť vchodové dvere?

Nebudem sa rozpisovať o technických vlastnostiach dverí. To a ďalšie fakty bezpečnostných a vchodových dverí som rozpísal v predošlých článkoch:

Prejdem rovno k veci.
Mnohí si pri výbere vchodových dverí kladú otázku: Vráti sa investícia do bezpečnostných dverí?

Bezpečnostné dvere chránia majetok a súkromie. Sú prvou a okrem alarmu a sem-tam nejakého pudlíka Wink, jedinou prekážkou pri násilnom vniknutí do bytu.

Zlodej dokáže spôsobiť značnú finančnú škodu už len tým, že nám poškodí vchodové dvere. Ak z bytu odnesie televízor, domáce kino, rádio, počítač a inú drobnú elektroniku (mp3 prehrávač, rádio, budík) finančná škoda stúpa veľmi vysoko.

Poškodené spomienkové predmety na určité udalosti, rodinné fotografie a iné, pre niekoho nepodstatné hlúposti, nám nikto nenahradí. Súkromie je pre nás oveľa dôležitejšie ako hmotné veci, ktoré si neskôr môžeme kúpiť.

Bezpečnostné dvere poskytujú bezpečnosť. Ponúkajú vlastnú bezpečnosť obyvateľom bytu. Stávajú sa prípady, že násilníci si svoje zvieracie pudy “ukájajú” rôznym spôsobom. Alkohol im dodáva odvahu.
Bezpečnostné dvere nám poskytnú nevyhnutný čas na ich odradenie alebo zavolanie polície.

Bezpečnostné dvere ponúkajú úsporu. Poznáte ten nepríjemný pocit chladného vánku, keď stojíte v chodbe bytu? Otravujú vás nepríjemné zvuky, keď niekto ide dolu schodmi?
Teplo v zime a ticho po celý rok je na nezaplatenie. Pokojne a nerušene relaxovať, keď zo schodiska nie je počuť  hluk, je tiež na nezaplatenie.

Bezpečnostné dvere prinášajú zisk. Nevykradnutý byt, zníženie tepelných a zvukových strát sú iba niektoré výhody aké ponúkajú bezpečnostné dvere. Ušetríme na kúrení, nebudeme musieť opäť kupovať veci, ktoré nám niekto odniesol.

Ako sú na tom bežné vchodové dvere alebo akože bezpečnostné dvere?
Akože bezpečnostné dvere chránia majetok a súkromie majiteľa bytu len veľmi krátku dobu. Dvere zlodeja neodradia. Naopak, ak pohľadom vidí, že sú slabé, bude potešený a utvrdí sa, že je na správnom mieste.

Akože bezpečnostné dvere poskytujú nedostatočnú bezpečnosť obyvateľom bytu. Nezadržia na dostatočne dlhý čas nechcených návštevníkov. Nestihnete získať dostatočný čas na to, aby ste sa mohli brániť.

Akože bezpečnostné dvere  ponúkajú nízku úsporu tepla a hluku. Komfort a pohodlie si nedokážete dostatočne vychutnať.
Do bytu vám pravdepodobne nebude fučať, ale dvere nezadržia dostatok tepla, ktoré cez ne uniká. Hluk z panelákového schodiska bude znížený.

Akože bezpečnostné dvere neprinášajú takmer žiadny zisk. Do bytu sa vám s veľmi vysokou pravdepodobnosťou vlámu a to za veľmi krátky čas. Tak, že si to nikto ani nevšimne.

Neberme to však tak, že tieto vchodové dvere nemajú na trhu čo hľadať. Aj oni majú svoje miesto. Sú to jednoznačne vchodové dvere. Aké – také, ale sú.
Každý nech zváži nielen podľa ceny, ale najmä podľa využitia.

Stáva sa, že na jednom poschodí je vykradnutých v jednom čase viac bytov. Ak máte kvalitnejšie vchodové dvere ako sused, ktorý byt bude vykradnutý?

Pamätajte, iba každý tretí vykradnutý byt je objasnený. Ale pozor, veci, o ktoré majitelia bytov pri vlámaní prišli viac nevideli. Nevrátili im nič, pretože elektronika bola predaná nevedno komu a nehodnotné veci boli poškodené.

Pozrieť si certifikované bezpečnostné vchodové dvere