Aj kvalitné obliečky môžu časom smrdieť…

Bytový textil alebo konkrétne obliečky vyžadujú trochu iný spôsob prania, žehlenia a skladovania ako tričká alebo rifle, ktoré nosíme pravidelne.

Práve vôňa čerstvého prádla robí domov domovom.

V prvom rade neperte všetko dokopy
V žiadnom prípade neperte spolu deky a obliečky, záclony a obliečky alebo textil, ktorý bežne nosíte na obliekanie. Obliečky perieme na 40°. Pri tejto teplote sa obliečka očistí od prachu, ale aj od potu.

Aj keď sa vám obliečky nebudú zdať prepotené, určite ich výmenu neodkladajte. Posteľná bielizeň by sa mala meniť každé tri až štyri týždne.

Oplatí sa veriť reklame?
Často sa stretnete s tým, že stačí veci prať na 30° (a práve s reklamovaným práškom). Neverte tomu!
Na 30° stupňoch možno prať jemné oblečenie, ktoré chcete len preprať a nie je veľmi špinavé.

S obliečkami prichádzame do styku každý deň, pohlcujú prach v miestnosti a v prípade, že by ste ich prali na nízkej teplote sa môžu stať pôdou pre baktérie a roztoče.

Alergici perú obliečky až na 60-tke, aby prípadné alergény (napríklad pri vetraní perín vonku) zmizli úplne. Bytový textil sušíme najlepšie na priamom slnku, snažíme sa vyhnúť vlhkému vzduchu aj počasiu, v ktorom by textil nemusel dobre preschnúť.

Keďže bytový textil často skladujeme a používame sezónne, práve zle presušené veci môžu časom zapáchať či vyvolať alergie.

Ako je to s vetraním?
Tu sa opäť stretneme s mýtmi o tom, že každé ráno treba periny po zobudení pekne poukladať, zakryť prehozom alebo vyhodiť do okna a prevetrať. Nie!

Ak ešte teplé periny naskladáte na seba, nebodaj na ne hneď hodíme deku, alebo ich uskladníme v perináku, dávame zelenú roztočom a alergénom.

Vetrať periny v okne počas peľovej sezóny je zase nebezpečné pre alergikov. Rovnako ako vetranie počas vlhka, kedy sa periny neprevetrajú, skôr naopak, zatuchnú spolu s obliečkami.

Návod znie: ráno periny len jemne načuchrať (tak ako to robievajú deti), a po hodinke ich prehodiť, prípadne schovať do úložného priestoru.
A samozrejme, pravidelne obliečky meniť a len dobre vysušené ich skladovať v skrini.

Najlepšie na mieste, kde nesadá veľa prachu (vyhnite sa spodným poličkám). V praxi sa osvedčilo skladovať obliečky v zadných častiach skrine, alebo v druhom rade, kde je možnosť sadania prachu nižšia.

Dobrá rada
Pri schovávaní perín zvonka (platí aj pre obliečky), ich ešte pobúchajte rukami alebo prachárom. Takto z nich vybúchate nielen prach, ale aj peľ, ktorému sa v lete len veľmi ťažko dá zabrániť.

Ak patríte k silným alergikom alebo len jednoducho chcete mať zdravú domácnosť, vetrajte periny skôr večer, ako na obed. Na obed je totiž peľová “sezóna” silnejšia.

O bytový textil a obliečky sa oplatí starať. Najmä ak myslíme na svoje zdravie a zdravie celej rodiny. Používajte kvalitné obliečky, ktoré vám starostlivosť vrátia aj o niekoľko rokov.

Autor článku Zuzana Zahradová Unitex.sk