Každá položená podlaha vyžaduje pravidelnú údržbu. Povysávať, poutierať prach, zotrieť,  to sú len základné, takmer denné úkony pri údržbe akejkoľvek podlahy.

Najdôležitejšia je prevencia. Je neskoro začať starostlivosť o podlahu, keď je poškodená alebo zničená. Ak sa o podlahu staráme pravidelne a správne, podlaha nám vydrží vo veľmi dobrom stave niekoľko desiatok rokov.

Aby sme podlahu maximálne ochránili pred poškodením, je potrebné dodržiavať určité všeobecné zásady:

 • pred vchodom používajte čistiace rohože
 • nohy stoličiek, stolov a iného nábytku podlepte filcovými podložkami na spodnú stranu
 • pod stoličky s kolieskami dajte podložku alebo stoličku vybavte gumovými kolieskami
 • nábytok pri premiestňovaní nepresúvajte, ale ho nadvihnite
 • po parketách nechoďte na vysokých, tenkých opätkoch
 • nevystavujte podlahu dlhodobejšiemu pôsobeniu tekutiny, v žiadnom prípade chemickým látkam a rozpúšťadlám
 • časom môže dôjsť k znehodnoteniu podlahy a zmene sfarbenia pri dlhodobom vystavení parkiet slnečným UV lúčom

Pri bežnom čistení platí, že povrch (nášľapnú vrstvu podlahy) je potrebné zbaviť prachu a nečistôt (blato, drobné kamienky, voda, piesok). Na takéto bežné čistenie postačí zametanie a vysávanie.

Pri väčšine podlahových krytín závisí intenzita čistenia a ochrany od oblasti použitia, frekvencie užívania a povrchovej úpravy.
Ak dôjde k značnému poškodeniu podlahy, opravu zverte do rúk odborníkom.

Čistenie, údržba a ochrana drevenej podlahy

Drevená podlaha sa nesmie umývať príliš často. Voda môže drevo poškodiť a spôsobiť jeho napučanie.

LAKOVANÉ POVRCHY

Podlahu očistite obvyklým spôsobom. Rovnomerne naneste tenkú vrstvu prostriedku na čistenie lakovaných povrchov podľa doporučenia výrobcu laku. Parkety 1-2 krát ročne môžete dodatočne pretrieť prostriedkom na ochranu parkiet, ktorý obsahuje určité množstvo laku.

OLEJOVANÉ POVRCHY

Pri olejovaní drevenej podlahy sa používajú oleje, ktoré zvýraznia prírodný vzhľad dreva a zvýšia odolnosť voči oderu, špine a vlahe.
Z času na čas je potrebné olejované povrchy osviežiť olejom na udržiavanie olejovaných parkiet. Vždy postupujte podľa pokynov výrobcu.

Použitím čistiacich prostriedkov určených špeciálne na drevené podlahy dosiahnete vyššiu odolnosť a dlhšiu životnosť parkiet.

Bežné škvrny a šmuhy od topánok odstránime  koncentrovaným čističom použivaným pri bežnej údržbe. Pokiaľ sa škvrnu nepodarí odstrániť môžete vyskúšať nasledovné postupy.

Stopy od topánok, olej, tuky, krém na topánky, sadze a zaschnuté zvyšky čokolády alebo mastnoty odstránime technickým benzínom.
Stopy od fixiek, tušu a rúžu odstránime liehom zmiešaným s vodou v pomere 1:1.
Stopy od krvi odstránime studenou vodou.
Zvyšky vosku alebo žuvačky zmrazíme zmrazovacím sprajom alebo kockami ľadu v igelitovom sáčku a odstránime mechanicky.

Pri všetkých týchto postupoch buďte opatrný, aby sa nepoškodila povrchová úprava. V prípade olejovaných parkiet je väčšinou potrebné pretretie postihnutého miesta ošetrujúci olejom.

Čistenie, údržba a ochrana laminátovej plávajúcej podlahy

Plávajúce laminátové podlahy sú nenáročné na údržbu. Treba ich pravidelne zametať alebo vysávať a obmedziť mokré spôsoby čistenia. Príliš časté čistenie vodou má za následok sčernenie a nabobtnávanie hrán v spojoch, údržbu podlahy sťaží alebo ich nenávratne poškodí.

Ak je laminátová podlaha kvalitná, nevyžaduje špeciálnu ochranu. Rozhodne nepoužívajte produkty, ktoré vytvárajú ochranné vrstvy (napríklad lesky či vosky). Tieto prostriedky vytvárajú na povrchu podlahy film, ktorý sťaží alebo znemožní odstraňovanie škvŕn. Navyše, podlaha môže byť klzká.

V závislosti od znečistenia podlahy stačí, aby sa namokro upratovalo raz za mesiac. Najlepšie je laminátové podlahy čistiť čistiacim prostriedkom na laminát, ktorý zabráni elektrostatickému lepeniu nečistôt a mikrovláknami.
Zloženie týchto vlákien zaisťuje primerané mechanické vyleštenie podlahy bez toho, aby ste museli vyvíjať prílišný tlak.

Uvedené čistiace prostriedky nie sú vhodné pre čistenie laminátovej podlahy:

 • vosky
 • bielidlá
 • silné rozpúšťadlá
 • leštiace prostriedky

Ak používate čistiace prostriedky, je potrebné nechať podlahu vyschnúť tak , aby nezostali žiadne zvyšky čistiacich prostriedkov na podlahe.
Menšie poškodenia laminátovej podlahy sa môžu opraviť tmelom. Pri viditeľnejšom poškodení treba vymeniť celú lamelu.

Čistenie, údržba a ochrana vinylovej pvc podlahy

Vinylové pvc podlahy sa dajú ľahko čistiť bežným zmetákom, vysávačom alebo vlhkým mopom. Na čistenie sa používajú neagresívne čistiace prostriedky.

Moderné podlahové krytiny majú trvácny polyuretánový náter, ktorý zapĺňa póry na podlahovine spôsobené výrobnou technológiou a znižuje tak náročnosť údržby podlahy. Odpadáva nutnosť aplikácie leštidiel, hlavne v prvotnej fáze užívania podlahy.

Vinylové/plastové homogénne podlahové krytiny najvyššej kategórie nevyžadujú aplikáciu leštidiel počas celej životnosti podlahy. Možno ich nasucho leštiť použitím  nylonového padu.

Pri čistení vinylovej podlahy by sa okrem suchého spôsobu (vysávanie a zametanie), mal voliť aj mokrý spôsob. Použiť sa má dobre vyžmýkaná handra alebo mop, aby na podlahe nezostávala voda.

Pri silnom znečistení podlahy možno použiť polyuretánový čistič. Vždy však treba prihliadnuť na špecifiká, ktoré odporúča konkrétny výrobca.

Čistenie, údržba a ochrana bambusovej podlahy

Bambusové podlahy vďaka svojim výborným fyzikálnym vlastnostiam, majú všetky predpoklady pre dlhú životnosť a odolnosť proti opotrebeniu.

V rámci pravidelného upratovania je doporučené nečistoty (piesok, prach) odstraňovať vysávaním (vysávačom s kefkovým nadstavcom!) alebo zametaním. Následne môžeme podlahu vytrieť vlhkým, dobre vyžmýkaným, mäkkým mopom alebo handrou s neagresívnymi prostriedkami.
Na ďalšie čištenie môžeme bez obáv používať prostriedky určené pre tvrdé drevené podlahy, ktoré neobsahujú brúsne častice ani vosk.

Bambusovú podlahu udržiavajte v prostredí s relatívnou vlhkosťou vzduchu 40 – 60 % a rozmedzím teplôt 15 – 25 °C. Vyvarujte sa vystaveniu extrémnym hodnotám týchto rozsahov alebo ich razantnej zmene.
V prípade potreby je nutné priestor vetrať, vykurovať alebo zvlhčovať.

Čistenie, údržba a ochrana korkovej podlahy

Korok je prírodný produkt, ktorý by nemal ostať dlhší čas mokrý alebo vlhký, pretože by mohol napučať alebo zošednúť. Treba ho čistiť najmä nasucho (zametať alebo vysávať). Z času na čas utrieť vlhkou (dobre vyžmýkanou) handrou.

Lakované povrchy korkovej podlahy sa čistia roztokom čistiaceho a ošetrovacieho prípravku a vody. Voskované korkové podlahy sa utierajú roztokom špeciálnej voskovej emulzie a vody.

Vždy používajte čistiace prostriedky určené špeciálne na podlahy. Bežné saponáty môžu poškodzovať lak aj korok a nezabezpečujú ošetrenie povrchu. Mydlové čističe zase spôsobujú skrehnutie laku, ale aj zašednutie a degradáciu voskovaného povrchu.

Ak sa budete o kvalitné korkové podlahy dobre starať, môže podobne ako drevená podlaha slúžiť niekoľko generácií.

Čistenie, údržba a ochrana kaučukovej pvc podlahy (linoleum)

Nové typy kaučukovej podlahy majú jedinečnú povrchovú úpravu. Umožňujú značné zníženie frekvencie a objemu čistenia a údržby. Zároveň sa zachovávajú vysoké úžitkové vlastnosti kaučukovej podlahy.

Počas existencie povlakovej vrstvy (minimálne päť rokov) ako aj po jej schodení treba dodržiavať návod výrobcu. Z dôvodu dosiahnutia najlepších výsledkov sa používajú len špeciálne prípravky, ktoré na povrchu linolea vytvoria špeciálny ochranný film.

Väčšie poškodenia na podlahe sa dajú opraviť namieste. Včelím voskom, zafarbením prášku z podlahoviny a zaleštením dostratena.

V predošlých článkoch som rozpísal, ktorá podlaha má aké výhody, farebné odtiene, kvalitu. V tomto článku ste sa dozvedeli aké náročné na údržbu sú jednotlivé typy podlahovej krytiny.

V ďalšom článku si prečítate, ako si vybrať tú správnu podlahu pre Váš obytný priestor. Podlahu, ktorá bude najviac vyhovovať Vašim kritériám a spĺňať najviac požiadaviek.

(obrázok od bona.com)