Najznámejšia surovina, ktorá sa odnepamäti používa najmä na výrobu nábytku a podlahy je drevo.

Je to prírodný materiál, príjemný na dotyk a pohľad. Rôzne druhy majú inú štruktúru, tvrdosť, zafarbenie. Drevo má výhody aj nevýhody. Je náchylné najmä na zmenu vlhkosti.

Drevo sa páči takmer každému. Svedčí o tom aj fakt, že pri vyberaní podlahy z umelého materiálu (laminátová, vynilová a iné druhy podlahy), vyhľadávame tie s imitáciou (napodobeninou) štruktúry dreva.

Vybrať si tiež môžete jednu z troch konštrukcií drevených podláh:
– palubovku,
– masívne parkety,
– plávajúcu podlahu.

Masívne drevené dosky použité na palubovku sú hrubé 2 až 3 cm. Ukladajú sa na drevenú konštrukciu (hranoly) a spájajú na pero-drážku. Povrch sa upraví lakom, olejom alebo lazúrom. Palubovka je pomerne lacná, vyrobená z mäkkého dreva.

Jednotlivé kúsky tvrdého dreva masívnych parkiet sa lepia na podklad a ukladajú tesne k sebe, aby vytvorili vzor. Po uložení sa parkety prebrúsia, vytmelia a povrchovo upravia lakom prípadne olejom. Cena masívnych parkiet je vyššia, ale životnosť je pri správnom ošetrovaní “večná”.

Všeobecnú popularitu si svojimi vlastnosťami, prirodzeným a príjemným vzhľadom vyslúžili plávajúce drevené podlahy.
Aby si drevená podlaha zachovala všetky dobré vlastnosti prírodného materiálu a zároveň sa obmedzili objemové a tvarové zmeny spôsobené vlhkosťou vzduchu a teplotou, vyrába sa ako drevené dosky – parkety.

Dosky drevenej podlahy sú zlepené z troch vrstiev. Parketa sa skladá zo spodnej (protiťahovej), strednej (nosnej) a vrchnej (nášľapnej) vrstvy, ktorá je ako jediná vrstva z krajšej a kvalitnej tvrdej dreviny.
Na nášľapnú vrstvu sa používa drevo z listnatých,  ovocných a exotických stromov.

Drevená podlaha je hrubšia ako laminátová podlaha. Má približne 14 mm, pričom nášľapná vrstva má asi 4 mm. Je to z dôvodu jej rýchlejšieho opotrebenia. V prípade potreby môžeme vykonať renováciu podlahy brúsením (asi 1-1,5 mm) a následne prelakovaním.

Vzhľad, farbu a opotrebenie podlahy určuje nášľapná vrstva. Drevená podlaha sa podľa vzhľadu a veľkosti lamiel delí na jedno, dvoj a troj lamelové parkety podľa toho, koľko radov drevených lamiel je uložených vedľa seba na jednom dieli.

Podľa toho, z ktorej časti kmeňa sú lamely, môže drevená podlaha obsahovať lamely rôznych odtieňov. Tie však neovplyvňujú kvalitu podlahy, ale iba jej vzhľad.
Farebnosť drevenej parkety je tiež možné ovplyvniť morením, lakovaním alebo olejovaním, ktoré ju modifikujú.

  • Drevená podlaha je veľmi príjemná, elegantná a teplá na dotyk.
  • Drevené parkety výrazne prispievajú k tepelnej pohode interiéru.
  • Drevená podlaha lepšie tlmí zvuky, pretože samotná parketa je hrubšia.
  • Drevené podlahy sú náročnejšie najmä na povrchovú úpravu a údržbu, ale aj pokládku.

Ceny drevených podláh sa líšia od veľkosti lamiel uložených v nášľapnej vrstve. Čím väčšie sú lamely na jednej drevenej parkete, tým je podlaha drahšia.

Kvalitná drevená podlaha je pomerne náročná finančná záležitosť. Môžeme sa však spoľahnúť, že s malými nákladmi na údržbu vydrží roky.

Aká podlaha je u Vás na prvom mieste?

(obrázok od solidfloor.com)