Farby sú všade okolo nás. Ovplyvňujú naše pocity aj správanie. Vhodne zvolené dokážu oživiť, dodať energiu, zlepšiť náladu.
Dôležitú úlohu v tomto smere zohráva príroda. Pri hlbšom skúmaní zistíme, že nám ponúka široké spektrum variácií.

Vo farbách existujú základné pravidlá. Jestvujú štyri primárne farby: žltá, zelená, červená, modrá.

Zmiešaním týchto farieb vzniknú sekundárne farby: bledozelená, oranžová, tyrkysová, fialová.

Zmiešaním primárnej a sekundárnej farby získame na výber širokú paletu farieb: modrofialová, modrozelená, žltooranžová, zelenožltá.

Pri výbere interiérových farieb na steny nepozerajte len na trendy, ktoré práve letia. Riaďte sa svojimi pocitmi, v byte bývate vy, chcete sa cítiť príjemne. Napriek tomu si nechajte poradiť. Nevhodne zvolená kombinácia vo Vás môže vyvolávať nepríjemné pocity.

Na základnej škole nám vysvetľovali rozdelenie farieb na teplé a studené, ku ktorým patria neutrálne farby.

interiérové farby na stenu

Teplé farby
Nachádzajú sa v hornej polovici kruhu. Po týchto farbách by sme mali siahnuť vtedy, keď potrebujeme v priestore navodiť príjemnú a intímnu atmosféru.

Najviac sa hodia do priestorov, v ktorých trávime viac času. Napríklad v obývačke, detskej izbe, spálni alebo pracovni. Priestor podľa toho ako farby na steny nakombinujeme môže pôsobiť teplo a živo.

Studené farby
Sa nachádzajú v dolnej polovici kruhu. Tieto interiérové farby je vhodné keď použijeme skôr do interiéru, ktorý potrebujeme opticky zväčšiť a kde trávime menej času. Kúpeľňa a chodba, i keď v kúpeľni niekedy trávime viac času. Priestor môže pôsobiť chladno, studeno až ľadovo, záleží akú kombináciu zvolíme.

Neutrálne farby
Biela, čierna a šedá sa dajú kombinovať so všetkými farbami. Je však lepšie nekombinovať sýte odtiene neutrálnych farieb so sýtymi odtieňmi ostatných farieb.
Biela, čierna a šedá sú samé o sebe nudné farby na steny. Nevsádzajte na to, že ich kombináciou sa nedá nič pokaziť. Priestor nakombinovaný týmito farbami môže pôsobiť príjemne jednoducho, alebo naopak veľmi fádne.

Interiérové farby by sme mali zvoliť aj podľa toho, čo chceme v ktorej miestnosti robiť. Ak tam chceme oddychovať, tak také, ktoré nedráždia a ukľudňujú. Mali by sme na steny využiť farby, ktoré dodajú stabilitu, istotu.
Povzbudivá a energická je červená farba. Ak máme deti a sú veľmi živé, je vhodné zvážiť použitie takej farby na stenu v detskej izbe.

Pri výbere farieb pre svoj domov  zoberte do úvahy

– farbu nábytku,
– typ a farbu podlahy,
– celkový štýl ladenia bytu

Až potom dolaďujte farebne.

Harmónia prostredia okolo nás pomáha vytvoriť harmóniu v našom vnútri. Farby v kruhu, ktoré sú oproti sebe vytvárajú kontrast. Susedné farby tvoria jemnú farebnú škálu a vzájomne sa dolaďujú vo svojich odtieňoch. Hodia sa k sebe, pretože sú tvorené z vedľajšieho odtieňa. K žltej ide oranžová aj zelená. K fialovej modrá aj červená.
Voľba odtieňa jednej farby doplnená tesne susediacimi farbami je vhodná do priestorov, ktoré chceme, aby pôsobili harmonicky a ukľudňujúco.
Harmónia pre interiérové farby sa dá dosiahnuť, keď vzájomne kombinujeme len odtiene teplých farieb alebo len odtiene studených farieb.

Opäť sme pri farbách prírody. Poobzerajte sa na chvíľu okolo seba. V prírode sú zastúpené všetky farby a všetko vyzerá úžasne

 • kopce a lesy,
 • zemina-hlina a lúky,
 • stromy a obloha,
 • ročné obdobia – jar, leto, jeseň, zima – striedajú sa všetky farby,
 • kvety – pestré farby na lúkach a v záhradách,
 • moria a pláže,
 • rieky a ich korytá,
 • denná obloha a slnko,
 • nočná obloha, mesiac a hviezdy,
 • všetky rastliny a živočíchy,
 • a mnohé a mnohé ďalšie

Kombináciou teplej a studenej farby na steny vytvoríme farebnú kombináciu, ktorá je v kontraste. Túto kombináciu môžeme využiť ak chceme na niečo upútať. Na steny nie je vhodné skombinovať tmavé odtiene teplých farieb s tmavými odtieňmi studených farieb. Radšej si zvoľte jednu interiérovú farbu ako dominantnú. K nej potom vhodne nakombinujte tmavú alebo naopak svetlú interiérovú farbu.

Interiérové farby použité na steny budú pôsobiť tak, ako ich nakombinujeme.
Môžu farby nakombinované podľa našich pocitov pôsobiť príjemne aj keď sú nevhodne zvolené?

(Obrázok od hassanrafeek)