Je známe, že dvere nie sú kompletné bez zárubne. Zárubňa je dôležitou súčasťou každého dverného otvoru. Tvorí jeho lemovanie. Slúži na uchytenie krídla, spoločné tesnenie a presné dosadnutie. V spojení s krídlom tvorí jeden celok.

Spojenie zárubne so stenou musí umožniť správne uzamykanie krídla a plynulý prechod.

Požiadavky na interiérové zárubne sú oproti vchodovým jednoduchšie. Dôležitá je montáž a demontáž, prichytenie do steny a samozrejme cena. Ostatné požiadavky ako zvuková a tepelná izolácia, bezpečnosť proti vlámaniu, protipožiarna bezpečnosť závisí od účelu použitia dverí.

Dnešné interiérové zárubne majú moderný dizajn. Sú dostupné vo viacerých povrchových úpravách (laminátové, fóliované, dýhované). Rôznych prevedeniach (oceľové, drevené, mdf). A v dvoch základných modeloch – pevné (rámové) a obložkové.
Asi všetci poznáme staré kovové zárubne. Sem-tam sme ich museli natrieť. Majú jednu hrúbku, jeden tvar.

Dnes je táto “klasika” aj z iných materiálov. Stretol som sa s 3 typmi.

Masívna zárubňa vyrobená z dreva. Drevotrieska, čo sú lisované piliny. MDF, to je lisované drevné vlákno.

Pevná alebo aj rámová zárubňa. Obidva výrazy sú správne. Hrúbka zárubne má stály rozmer. V cm je to 6, 9 aj 10, pričom najčastejšie sú 10 cm široké zárubne.

Pevnú zárubňu osádzame do pripraveného otvoru. Po osadení zvyšnú časť priečky môžeme prekryť. Dosiahneme to ukončovacími lištami. Majú rôzne tvary. Takzvaná štvrťlišta, poloblúk, trojstranné lišty a iné. Rozmerovo menšie-väčšie, hrubšie-tenšie. Toto lištovanie sa nerobí pri železnej zárubni.

Urobiť sa to dá viacerými spôsobmi. Ak je stena hrubšia, lišty priložíme k zárubni. Pri nie príliš hrubej priečke môžeme lícovať jednu stranu. Zárubňu rovnako hrubú ako priečku prekryjeme v jednej línii.

Nie len napohľad je vhodnejšia obložková zárubňa. Obložková je viac hovorové slovo. “Technicky” sa im hovorí nastaviteľné alebo regulovateľné zárubne.

Funkcia obložkovej zárubne je totožná s pevnou. Rozdiel je v samotnom prevedení. Ako pomenovanie napovedá, zárubňa sa “obloží” okolo priečky.

Nastaviteľná je v rozpätí 2 cm. Niektoré začínajú na 7,5 cm až 9 cm. U iných sa môžete stretnúť s 8 cm až 10 cm. A ďalej nastavenie každé dva centimetre. 10-12, 12-14, 14-16 atď. Maximálny rozmer je rôzny. Môže byť 30 cm, 40 cm aj 60 cm. Od 30 cm, ale väčšina výrobcov dodáva zárubne vyrobené z dvoch kusov. Tie si pri montáži spojíme do jedného celku.

Pri obložkovej zárubni si nezabudnite zmerať hrúbku priečky. Bez toho ju nebudete môcť objednať.

Aké zárubne by ste zvolili vy?