Príjemná na prvý pohľad, teplá na prvý dotyk. Taká je korková podlaha, prakticky jedna z najlepších v tomto smere.

Mnohí si pod pojmom korok na podlahe predstavia slabú, ľahko zničiteľnú a obtiažne udržiavanú podlahu. Keď sa korkovej podlahe prizrieme bližšie, zístime, že je to naopak. Korkové podlahy sú veľmi trvácne, odolné a ľahko udržiavateľné.

Potešujúca správa pre ochranárov prírody je, že korková podlaha na výrobu nepotrebuje zoťatý strom. Korkové podlahy sa vyrábajú z kôry korkového dubu, ktorý sa pestuje najmä v Portugalsku.

Kôra sa prvý krát odlupne z 25 ročného duba a ďalej sa upravuje drvením, spájaním a lisovaním. Za asi 9 rokov sa strom zregeneruje a táto kôra sa opäť použije na výrobu ďalšej podlahy. Tento proces  sa opakuje do konca života stromu, ktorý sa dožíva 150-200 rokov.

  • Korok svojou špongiovitou štruktúrou tvorí výbornú ochranu proti hluku a chladu. Má malú tepelnú vodivosť a navyše vyžaruje vlastné teplo. Tlmí vibrácie a kmity, čo je dôležité v detských izbách, v ktorých sa robí najväčší hluk.

Korok je príjemne teplý, mäkký, tichý, nenasáva vlhkosť a vďaka špeciálnej a dôslednej povrchovej úprave sa z neho stáva dokonalý materiál pre vybavenie kúpeľne. Výhodou je aj hygienickosť, pružnosť a jeho jednoduchá údržba, drží tvarovú stálosť, odoláva plesniam.
Korkové podlahy odolávajú striedaniu teplôt, suchu aj vlhkosti. Dokonca dlhodobému pôsobeniu vody. Preto môže korková podlaha jedinečne spríjemniť kuchyňu.

Korkové podlahy sú chemicky neutrálne a antistatické. Nepriťahujú prach, ktorý je jedným z najčastejších alergénov u detí.

Korok má jednu väčšiu nevýhodu, a síce, podlieha UV žiareniu. Ak nechcete mať v izbe svetlé miesta, miestnosť treba vhodne tieniť. To si všimnete najmä pri sťahovaní: po premiestnení nábytku sa objavia tmavšie ohraničené plochy tam, kde na ne nedopadalo svetlo. Časom sa však stratia.

Mnohí sa mylne domnievajú, že korok pre svoje izolačné vlastnosti nie je vhodný na podlahové kúrenie. Práve naopak, korok má jedinečnú akumulačnú schopnosť a teplo rovnomerne uvoľňuje do vykurovaného priestoru.

Korok je však veľmi citlivý na akékoľvek nerovnosti. Plocha, na ktorú sa korkové podlahy pokladajú musí byť dokonale rovná a suchá. Ak je potrebné, nanáša sa stierka, ktorá bráni presakovaniu lepidla do betónu.
Treba si však dať pozor, pretože pri nekvalitnom vystierkovaní sa jednotlivé dlaždice môžu pri okrajoch vyduť a znehodnotiť.

Pri ukladaní je vhodné, aby ste začali v strede miestnosti a potom postupujte do strán. Ak začnete lepiť štvorce hneď od rohu, môžete “chytiť” krivú stenu a výsledok bude veľmi zlý.

Pri prechodoch použite prechodové lišty. Ak máte podlahové vykurovanie, venujte pozornosť dilatačným špáram v rozdielne vykurovaných miestnostiach a nerovnomerne vykurovaných plochách.

Pri poškodení korkovej dlaždice sa znehodnotený kus vytrhne. Vzniknuté miesto sa dôkladne očistí, uloží a zatlačí sa nový štvorec. Treba však počítať s tým, že nová korková dlaždica bude mať iný odtieň ako ostatné.

Korok bez povrchovej úpravy treba nalakovať  lakmi riediteľnými vodou. Sú elastické, rýchloschnúce a oderuvzdorné. Môžu byť lesklé, polomatné aj matné. Ak však chceme dosiahnuť kvalitu porovnateľnú s originálnou vinylovou ochrannou vrstvou, musíme podlahu natrieť najmenej troma vrstvami.
Kvalitne povrchovo upravený korok odolá vyliatemu tušu, atramentu aj vodovým farbám. To je ďalší dôvod, prečo sa korok tak často používa práve v detských izbách.

Časom sa na podlahe objavia “vychodené” cestičky . Jemným brúsnym papierom je možné túto “chybu” opraviť. Podlahu zbrúsiť a znovu nalakovať vodou riediteľným lakom.
Údržbu stačí vykonávať utieraním s vlhkou handrou Laughing

Okrem klasických hnedých dlaždíc prírodného korku si môžete vybrať zo širokej škály vzorov a farieb. Korkové podlahy, ktoré pripomínajú kameň, drevo či klasické keramické dlaždice. Od smotanových odtieňov až po rôzne jedno či viac farebné kombinácie.

Rovnako ako pri ostatných druhoch podláh, aj korok sa ponúka v plávajúcej podobe. Vybrať si môžeme drevené podlahy s korkovým jadrom alebo typ s korkovou dyhou a jadrom. Obe podlahy sú v plávajúcej aj lepenej verzii. Práve vďaka korkovému jadru sa znižuje hlučnosť krokov v miestnosti alebo medzi poschodiami až o 20 decibelov. Túto zvukovú izoláciu možno ešte zvýšiť tým, že pod plávajúcu korkovú podlahu sa umiestnia korkové baly hrubé 2 mm.

Povrch chráni vrstva odolná proti oderu a pod korkovým jadrom je drevotriesková doska, typická pre plávajúce podlahy, a navyše základná vyrovnávajúca drevená dyha. Vďaka svojmu zloženiu je táto podlaha maximálne pohodlná na chôdzu.

Celkovo sú korkové podlahy jedny z drahších ponúkaných podláh.

(obrázok od floorexperts.sk)