Nie je všetko zlato čo sa bliští.

Problém vzniká vtedy, keď to zistíme príliš neskoro. Väčšinou sa s tým už nič nedá robiť.

Ak v obchode čokoľvek kúpite, je veľmi pravdepodobné, že keď s tým doma nebudete spokojný predajca vám peniaze nevráti. Ak je taká možnosť môže vám tovar vymeniť za iný (farba, veľkosť, prípadne model).

Je to na jeho dobrej vôli. Môže, ale nemusí to urobiť. Tovar ste si pozreli a vyskúšali. Mali ste dostatok času správne sa rozhodnúť. Jestvujú aj výnimočný predajcovia, ktorí urobia všetko pre spokojnosť zákazníka. Aj za cenu vrátenia peňazí.

Môžeme takýto prístup očakávať pri kúpe vchodových bezpečnostných dverí?

Tu dochádza ešte k jednej podstatnej veci. Vchodové bezpečnostné dvere si na predajni obzriete a takpovediac vyskúšate.
Ale vy nevidíte dovnútra, neviete aké sú dvere silné, aké kvalitné je zamykanie.
Čo na tom, že dvere majú 15 alebo 20 bodov zamykania, keď neviete či vás ochránia?

Certifikované bezpečnostné dvere sú testované v akreditovanej skúšobni Národného bezpečnostného úradu. Preto sa pri takých dverách nie je treba obávať.

Pri lacných akože bezpečnostných dverách je to iné. Tieto bezpečnostné dvere sú vyrábané naoko. Alebo skôr na iné použitie ako ich niektorí predajcovia ponúkajú.
Ľudí premýšľajúcich o lacných vchodových bezpečnostných dverách preto vedia nalomiť a dotlačiť ku kúpe.

Majú na to napohľad dobrý dôvod. Je to zamykanie.
Po celom obvode je veľa zamykacích bodov. Pasívne (pevné čapy), ktoré zapadajú do zárubne pri zatváraní dverí a aktívne (pohyblivé čapy), ktoré sa aktivujú zamykaním – otáčaním kľúča vo vložke.

  • tyč, ktorá sa vysúva do vrchnej a spodnej časti zárubne,
  • jednotlivé body, ktoré sa aktivujú zamykaním dverí,
  • v zámku 3-4 kolíkové zamykanie,
  • po zámkovej strane krídla ďalšie dva 3-4 kolíkové zamykacie body

K tomu vám pribalia denný zámok, ktorým sa zamknete, keď ste doma. Nemusíte zamykať dvere po celom obvode, aktivujete iba tento jeden bod.
Je tam ešte jeden bod, nazvime ho poistka. Nachádza sa v hlavnom zámku dverí. Aktivujete ho preklopením malého “motýlika” pod vložkou. Vysunie sa jeden kolík. Zdá sa, že tiež plní funkciu denného zámku.

Na počte týchto zamykacích bodov by nebolo nič zvláštne. Veď aj certifikované bezpečnostné dvere majú viac či menej aktívnych a pasívnych bodov zamykania. Niektoré majú aj denný zámok.
Avšak ako dookola píšem bezpečnostné dvere sú testované. To znamená, že sú vystavené podmienkam vlámania.

Na youtube.com sa dá nájsť niekoľko videí na akože bezpečnostné dvere.
Ako prebieha výroba na tieto lacné bezpečnostné dvere. Koľko sekúnd vydržia takmer bezpečnostné dvere pri vlámaní. Aké pevné a kvalitné sú akože bezpečnostné dvere. Ako ľahko sa dá dostať cez skoro bezpečnostné dvere. Ako tieto zamknuté “dokonalé” bezpečnostné dvere otvorí s menšou pomocou aj dieťa, ktoré nemá kľúč.

Zámerne som použil iné varianty slova akože, ktorými sa všetky tieto bezpečnostné dvere dajú pomenovať. Len by to znelo dosť hlúpo, ak by vám niekto chcel predať bezpečnostné dvere s týmto názvom.

Oficiálne pomenovanie znie. Vchodové dvere so zvýšenou bezpečnosťou. Nie bezpečnostné dvere ako ich predajci ponúkajú.
Je na nás, na potenciálnych zákazníkoch – spotrebiteľoch ako dlho budú také vchodové dvere ponúkané ako bezpečnostné.

Nie je dôležité koľko bodov zamykania majú vchodové bezpečnostné dvere. Dôležitejšia je kvalita zámku, bezpečnostné kovanie a použitá bezpečnostná vložka (minimálne 3 bezpečnostná trieda, lepšie 4 bezpečnostná trieda). To vás chráni ako prvé.

Zlodej pri vlámaní ako prvú možnosť zvolí vylomenie dverí cez zámok. Potom vyhmatanie alebo vylomenie vložky. Ak sa nedostane dovnútra využije iné možnosti.
Počas toho prejde dosť času, aby zistil, že dvere tak ľahko neprekoná a že nemá význam ďalej to skúšať.

Bez ohľadu na to, či ste už boli alebo sa chystáte obhliadnuť si bezpečnostné dvere alebo akože bezpečnostné dvere.Vydržia bezpečnostné dvere to, čo od nich očakávate?

Zamysleli ste sa už nad tým aké možnosti zlodeji využívajú pri vlámaní do bytu cez vchodové dvere?