Veľmi dôležitá pre bezpečnostné dvere je ich konštrukcia. Ak je dostatočne pevná a odolná vytvára dobrý základ pre bezpečnostné dvere.

Samotná konštrukcia dverí však nestačí, potrebné sú ďalšie bezpečnostné doplnky.

Vedeli ste, že 60% úspechu bezpečnostných dverí tvorí bezpečnostné kovanie, bezpečnostná vložka a kvalitný zámok?

Ak tieto bezpečnostné doplnky použijete do starých vchodových dverí, ktoré máte doma, výrazne zvýšite ich bezpečnosť a odolnosť voči vlámaniu.

To, čo na jednej strane bezpečnostné dvere prezentujú, na strane druhej aj spĺňajú. Bez ďalších diskusií. Bezpečnostné dvere sú BEZPEČNOSTNÉ. V tom máme jasno a bezpečnosť takých dverí je potvrdená certifikátom odolnosti.

Toto je 4-tý článok zo seriálu lacné akože bezpečnostné dvere. Dnes rozoberieme ich konštrukciu. Aký materiál je na výrobu akože bezpečnostných dverí použitý a z čoho sa skladajú.

Je zrejmé, že akože bezpečnostné dvere sú vyrobené z plechu. Mnoho ľudí má stále, nazvime to rešpekt, pred plechovými dverami. Myslia si, že to nie je dobré.
Majú pravdepodobne pocit, že plast, drevo prípadne hliník je na výrobu dverí vhodnejší. Do istej miery možno áno.

Dvere z týchto materiálov by ako bezpečnostné vydržali veľmi málo. Nie sú dostatočné pevné. Materiál je ľahko ohybný a mäkký.

Keď sa pozriete na bezpečnostné dvere a ich konštrukciu, zistíte, že všetky bezpečnostné dvere sú vyrobené z plechu – železo, oceľ. Ich ďalšia pevnosť a odolnosť závisí od množstva a hrúbky použitého plechu – železa, ocele.

A tu je kameň úrazu pre akože bezpečnostné dvere v porovnaní s certifikovanými bezpečnostnými dverami. Nízkej cene akože bezpečnostných dverí zodpovedá hrúbka použitého plechu a tým konštrukcia a zloženie dverí.

Plech nie je rovnako hrubý na krídle a na zárubni. Na krídle býva okolo 0,8 milimetra. Na zárubni 1,6 až 2 milimetre. Zárubňa vyrobená z plechu hrubého 2 milimetre je dostatočne pevná. Aj keď akože bezpečnostné dvere nevlastnia certifikát odolnosti.

Záleží od čínskeho výrobcu či jeho akože bezpečnostné dvere budú mať dodatočné výztuhy medzi vonkajším a vnútorným plechom. Ak sú, je to plus. Zvyšujú pevnosť a odolnosť konštrukcie dverí.

Je potrebné, aby konštrukcia dverí, priestor medzi plechovými platňami bol vyplnený. Zatiaľ som na akože bezpečnostné dvere bez vnútornej výplne nenatrafil. Ani si moc dobre neviem predstaviť ako by také dvere dokázali predať.

Najbežnejšia výplň v akože bezpečnostných dverách je voština . Je to papierová vložka v tvare medového plátu. Používa sa ako základná výplň na interiérové dvere.

Druhou variantou je polyuretánová pena (PUR pena). Je tepelne a zvukovo odolnejšia ako voština. Ako výplň pre akože bezpečnostné dvere je spolu s voštinou pomerne často používaná.

Ak by bola použitá protipožiarna PUR pena, dvere by sčasti mali aj protipožiarne vlastnosti. Jej cena je výrazne vyššia a dosť pochybujem, že by ju pre akože bezpečnostné dvere použili.

Jestvuje ešte jedna možnosť na vyplnenie vchodových dverách. Tou je minerálna (sklenná) vata. Je nehorľavá, má veľmi dobré tepelné a zvukové vlastnosti. Jej cena je pomerne vysoká.
Ak ju niektoré akože bezpečnostné dvere obsahujú, je to skôr výnimka ako pravidlo.

Ak majú akože bezpečnostné dvere ako výplň použitú voštinu, s oceľovými výztuhami v dverách nepočítajte. Pri použití PUR peny sa dá očakávať použitie zvislých, prípadne priečnych zosilnení konštrukcie dverí.

Ak pôjdete vyberať vchodové dvere premyslite si, čo od nich očakávate. Nie všade sú potrebné bezpečnostné dvere.

Ak práve vy potrebujete bezpečnostné dvere nedajte sa zmiasť nízkou cenou, ktorú majú akože bezpečnostné dvere.
Vyberte si napríklad tieto kvalitné bezpečnostné dvere, ktoré spĺňajú stanovené normy pre bezpečnostné dvere. A ktoré vlastnia certifikát mechanického zábranného prostriedku.

Ale najmä: nedajte sa oklamať slovným spojením (tak populárnym a vyvolávajúcim pocit ochrany a istoty) BEZPEČNOSTNÉ DVERE.
Slovné spojenie, ktoré si predajcovia privlastňujú pre ich vchodové dvere, ktoré nespĺňajú všeobecné požiadavky bezpečnostných dverí.

Nabudúce bude seriál pokračovať ďalším článkom na tému akože bezpečnostné dvere.