Vzhľadom k tomu, že na trhu sa stále viac objavujú “lacné “akože” bezpečnostné dvere” budem reagovať.

Pri ponuke na lacné “akože” bezpečnostné dvere do 300 eur buďte veľmi opatrní. Opatrnosti nikdy nie je dosť a dajte si na nej záležať!

Mohol by som uviesť cenu do 400 eur. Bolo by to, myslím si, veľmi reálne. Nechcem však poškodiť poctivých predajcov.
Môže sa stať, že niekto potrebuje vypredať starší model bezpečnostných dverí a ponúka výnimočnú cenu, dokonca pod hranicou 300 eur.

V druhej bezpečnostnej triede je cena do 400 eur reálna aj bez akcie. Všetky ceny uvádzam za “bezpečnostné vchodové dvere” so zárubňou a bez montáže.

Chcem poukázať na to, aký je najzákladnejší údaj, ktorí potvrdí, že bezpečnostné dvere sú naozaj bezpečnostné.

Na internete som hľadal medzi stránkami, ktoré ponúkajú bezpečnostné dvere, bezpečnostné vchodové dvere alebo vchodové bezpečnostné dvere, prípadne lacné bezpečnostné dvere.
Hľadal som dvere, ktoré nespĺňajú požiadavky a technické normy, aby mohli byť bezpečnostné.

Jediná smerodajná a potvrdzujúca informácia pre bezpečnostné dvere je certifikát mechanického zábranného prostriedku.

Tí, čo uvádzajú, že ponúkajú bezpečnostné dvere alebo vchodové bezpečnostné dvere to musia potvrdiť týmto certifikátom.
Je jedno či sú to lacné bezpečnostné dvere alebo bezpečnostné dvere, ktoré sú ďaleko cez 1000 eur.

Predajci na stránkach uvádzajú:

  • aké majú ich lacné “akože” bezpečnostné dvere vykonané skúšky,
  • že lacné “akože” bezpečnostné dvere vlastnia certifikát,
  • aká je trieda odolnosti proti vlámaniu na lacné “akože” bezpečnostné dvere, ktoré ponúkajú,
  • koľko neuveriteľne veľa bodov zamykania ich lacné “akože” bezpečnostné dvere majú (ako keby toto bol najdôležitejší údaj pre bezpečnostné dvere)

A samozrejme správny certifikát na stránke k nahliadnutiu nenájdete. Sú to dookola tie isté omáčky, aby nás oklamali a prinútili kúpiť. Áno, čítate správne, PRINÚTILI KÚPIŤ.

Ak tam náhodou aj niečo majú, tak to iba vypadá ako strana. Je bez možnosti náhľadu, zväčšenia a je nečitateľná alebo v cudzom jazyku. Ak to chcete zistiť a ste dôslední, tak nakoniec vám prezradia, že ich lacné bezpečnostné dvere požadovaný certifikát nevlastnia.

Nemám informácie či sa už stalo niečo podobné, ale je tu aj iné riziko. Ide o to, že ktorýkoľvek predajca lacných “akože” bezpečnostných dverí vám môže predložiť certifikát mechanického zábranného prostriedku pre bezpečnostné dvere.
Aj keď lacné “akože” bezpečnostné dvere, ktoré predáva nespĺňajú stanovené podmienky a normy.

Jednoducho predloží certifkát pre bezpečnostné dvere, ktoré patria iným bezpečnostným dverám. Lacné “akože” bezpečnostné dvere, ktoré predáva za 200-300 eur pomenuje podľa certifikátu, ktorý predloží.

Nemusí mať originál. Originál je aj tak vždy len jeden. Ostatné sú kópie. Väčšina výrobcov, dodávateľov a ditribútorov má ďalších predajcov na svoje bezpečnostné dvere. Tí preukazujú práve túto kópiu.

Takému podvodu môžeme predísť a odhaliť ho. Asi každý dodávateľ už má webovú prezentáciu. Tam má uvedené pobočky, predajne, obchodné zastúpenia.

S tým priamo súvisí druhá možnosť. Model pre uvádzané bezpečnostné dvere. To, čím sa prezentuje obchodné zastúpenie, má určite uvedené dodávateľ na svojej webovej stránke dverí.
Názvy, obrázky, dostupné farby, doplnky, príplatky a termíny. Malo by to byť totožné.

Ako má vypadať certifikát pre bezpečnostné dvere?
Certifikát musí byť čitateľný. Nič škrtané, prepisované, začiernené alebo inak zatreté. Keď je pravý – predajca nemá čo skrývať. Aby sme mali istotu je vhodné, aby bol v jazyku, ktorému rozumieme.

Na certifikáte je uvedený držiteľ certifikátu so sídlom, jeho IČO a výrobca dverí so sídlom. Je tam napísaný produkt a typ bezpečnostných dverí, ich pomenovanie.

Potvrdzuje sa spôsobilosť a uvádza typové zaradenie (bezpečnostná trieda 2,3,4,5,6,). Uvedené je číslo záverečného protokolu, dátum vydania certifikátu a jeho platnosť. Samozrejme pečiatka a podpis.

Jeden overený mám k nahliadnutiu. Pre zobrazenie kliknite sem.

Každý certifikát mechanického zábranného prostriedku je možné rozmnožovať len spolu s prílohou, ktorá je jeho neoddeliteľnou súčasťou.

Vypadá to tak, že zavádzajúce údaje ani nie sú porušenie zákona. Nenašiel som žiadnu presnu definíciu. Kontrolné orgány nechcú, nemôžu alebo nemajú ako konať, aby takýto podvod zastavili.

V ďalších článkom sa budem detailnejšie venovať lacným vchodovým dverám, ktoré sú na trhu ponúkané ako lacné “akože” bezpečnostné dvere bez platného certifikátu, ktorý by potvrdil ich bezpečnosť.
Ich výrobe, konštrukcii, odolnosti a ostatným dôležitým detailom, ktoré ich odlišujú od bezpečnostných dverí.

Ak chcete mať informáciu o týchto článkom ihneď po publikovaní, zadajte váš e-mail do formulára vpravo. Zároveň s uverejnením článku vám pošlem informáciu s priamym odkazom na článok.

(Obrázok od hradcanska)