Výmena zárubne a dverí sa nezaobíde bez montáže. Otvor musíme pred objednaním premerať. Zmeriame šírku a výšku otvoru.

Pri kúpe obložkovej zárubne zmeriame aj hrúbku priečky. Pre istotu hore, v strede a dolu. Priečka môže mať odchýlky, ktoré premeraním odhalíme.

Zárubne aj krídlo sú normované. Šírka otvoru má byť minimálne o 9 cm väčšia ako krídlo. Výška s priestorom na penu aspoň 201 cm.

Montáž obložkovej zárubne prevádzame v priestoroch s dokončenými stenami a podlahami (maľovanie, tapetovanie, položenie podlahy, kobercov atď.) Ak výmenu dverí realizujeme bez rekonštrukcie stien a podlahy, musíme sa len prispôsobiť.

Maximálna vlhkosť priestorov nemôže byť vyššia ako 70%. Montáž obložkovej zárubne nerobíme na čerstvo vymurovanej alebo omietnutej priečke.

Pred montážou si skontrolujeme všetky prvky zárubne, aby sme zistili prípadné vady. Porovnajte to, čo je napísane na krabici s vašou objednávkou. Vyhnete sa tak zbytočným nedorozumeniam. Vsadené alebo zmontované zárubne s nedostatkami, ktoré bolo možné zistiť pred montážou, nemusia podliehať nárokom na reklamáciu.

Pri montáži obložkovej zárubne nepoužívame maliarske pásky, ktoré majú vrstvu kaučukového lepidla. Maliarsku pásku odstránime do dvoch hodín od nalepenia.

Na montáž obložkovej zárubne budeme potrebovať náradie: – skrutkovač (alebo baterkovú vŕtačku), imbusový kľúč (mal by byť pribalený v krabici), gumové kladivo, vodováha (najmenej metrová), meter a pílka, drevené rozpery a klinky, rýchloschnúce lepidlo, nízkorozťažná polyuretánová pena

Rozbalené časti obložkovej zárubne rozložíme na čistej podlahe. Skontrolujeme, či sú dodané všetky montážne kompletovacie prvky. Potrebujeme spojky, spony, pánty, krytky.

Skontrolujeme či kartón/y obsahuje všetky časti zárubne a či nie sú poškodené. Kompletná zárubňa je z 3 častí: 1ks nadpražie, 2ks bočné stojky (základ). Ozdobné lišty sú tiež 3 časti: 1 lišta vodorovná, 2 lišty zvislé (bočné).

Položíme časti zárubne na podlahu. Spojíme bočné časti s vodorovnou časťou (nadpražie). Zlepíme ich v rohoch nanesením potrebného množstva lepidla. Vytlačené lepidlo ihneď odstráňte. Ak otvory na spojenie v nadpraží sú nepriepustné, prevŕtame ich vrtákom s priemerom asi 8 mm.

Dodatočnú stabilitu zabezpečia spojky, ktoré dotiahneme skrutkovačom. Skontrolujte, či časti na čelnej strane do seba priliehajú – v prípade potreby ich vyrovnajte.

Nadpražie a bočné stojky (základ) obložkovej zárubne v rohoch spájame pod pravým uhlom (90 st.). Ozdobné lišty zmontujeme rovnakým spôsobom. Zmontované časti obložkovej zárubne necháme vyschnúť položené na podlahe.

Zmontovanú zárubňu teraz osadíme do dverného otvoru. Vyrovnáme ju vodováhou a pomocou klinov osadených v rohoch. Odchýlka po zvislej línii može byť maximálne 1mm na celej dĺžke.

Spevníme zárubňu pomocou rozpier. Konce líšt zárubne chránime pred škrabancami, napr. látkou. Správna montáž zárubne je vtedy, ak máme minimálne 3 vodorovné rozpery. Umiestnené musia byť postupne pri pántoch a plechu na zámok.

Prinajmenšom v týchto miestach medzeru medzi zárubňou a múrom vyplníme natesno klinmi z dreva.

Ak podlahu umývate na mokro, osaďte zárubňu s odstupom 2-3 mm. Pred vniknutím vody chráňte špáry pomocou farebne vybraného silikónu.

Teraz zamontujeme hniezda pántov. Umiestnime ich vo vzdialenosti asi 5 mm od zárubne. Nastavíme ich imbusovým kľúčom. Po dokončení montáže otvory na imbusový kľúč zakryjeme priloženými krytkami. Ak krídlo dverí správne neprilieha nastavíme ho v pántoch. Do drážky založíme tesnenie dverí.

Opatrne zavesíme krídlo dverí. Skontrolujeme, či sa správne zatvára a otvára. Je vhodné keď murivo postriekate vodou. Použite fľašu s rozprašovačom. Pena vám rýchlejšie vytvrdne.

Medzeru medzi zárubňou a stenou vyplníme pur penou. Použijeme nízkorozťažnú penu predpísaným spôsobom použitia. Nepoužívajte tesniacu penu. Môže zdeformovať zárubňu.

Množstvo peny musíme odhadnúť sami. Záleží aj od veľkosti otvoru. V návode je napísané koľko peny treba nastriekať. Pri nízkorozťažnej je to spravidla do 1/3 priestoru medzi stenou a zárubňou. Neodkladajte rozpery pokiaľ pena nebude tvrdá! Zvyšnú penu po vytvrdnutí orežeme nožom, aby nepretŕčala.

Na začiatku spojené ozdobné lišty vložíme do zárubne. Tak, aby priliehali k múru. Prilepenie ozdobných líšt nie je všeobecne potrebné. Môžeme ich prilepiť nanesením lepidla len v určitých miestach. Pri maľovaní stien bude potrebné ich zloženie.

Mierne ťažšie zamykanie dverí je typické a spojené s tesnením zárubne. Po zavretí krídla na približne 12 hodín sa tesnenie v zárubni samo upraví.

Výmena zárubne je pomerne jednoduchá. Stačí trocha zručnosti. Návod by mal byť pribalený pri zárubni.

Zvládnete montáž obložkovej zárubne sami alebo budeme hľadať vhodných majstrov?