Podlahy sa vyberajú na desaťročia. Preto nepodceňujte ako ich výber, tak aj samotný proces ich montáže.

Keď už máme vybratú plávajúcu podlahu, treba sa rozhodnúť či ju budeme pokladať sami alebo montáž plávajúcej podlahy prenecháme odborníkom, ktorí majú dostatočné skúsenosti a vybavenie.

Pokládku plávajúcej podlahy je najlepšie zveriť odbornej firme, ktorá s ňou má dlhoročné skúsenosti a poskytne vám záruku na bezchybné prevedenie. Zvládne ju však aj menej zručný domáci majster. Je len na Vás, či sa na to cítite a či to risknete Cool.

Samozrejme si môžete podlahu iba kúpiť, ale neodborná montáž so sebou prináša značné riziká. Podlahy vyžadujú určitý podklad z hľadiska rovnosti, vlhkosti atď…

Montáž skuseným odborníkom vám okrem istoty správnej funkčnosti podlahy zaistí aj bezproblémové uznanie záruky (o ktorú by ste sa mohli nesprávnou montážou pripraviť).
Zároveň vám tak odpadne starosť čím a ako podlahy bezpečne priviesť domov tak, aby sa prepravou nepoškodili.

Pred samotnou pokládkou je potrebné previesť odborné zameranie rovnosti a vlhkosti podkladu. Pokiaľ rovnosť nezodpovedá (normy povoľujú nerovnosť 2mm na 2-och metroch) je nutné povrch upraviť stierkovaním, brúsením alebo vyrovnávacou podložkou.
Ďalej je potrebné premerať zbytkovú vlhkosť podkladu a pokiaľ táto nezodpovedá, je podklad nutné vysušiť.

Okrem podlahy, podložky a okrasných líšt budeme na montáž plávajúcej podlahy potrebovať:
Zoznam náradia potrebného na montáž plávajúcej podlahy
– elektrická píla alebo vypiľovačka
– ručná pílka + prípravok na pílenie uhlov
– klinky na oddelenie podlahy od stien
– gumové kladivo a prípravok na dobíjanie podlahy
– ceruzka, uholník, meter, nožík
– vŕtačka s vrtákom na vŕtanie dier do steny
– tekuté disperzné lepidlo, lepiaca páska
– parketový tmel vo farbe podlahy a pištoľ na aplikáciu tmelu

Na pripravený podklad kladieme najskôr parotesnú zábranu a ďalej tlmiacu podložku. Pásy parotesnej podložky je potrebné prekrývať a lepiť, aby sme dosiahli parotesné vane a zabránili tak prenikaniu vlhkosti z betónu do podlahy.

Pri pokládke je potrebné vždy počítať s odpadom podlahy a objednať aspoň o 5% viac materiálu ako je samotná plocha určená na položenie novej podlahy.

Pred samotnou montážou plávajúcej podlahy preverte nasledovné:

Podlahu po kúpe nechajte v izbe “aklimatizovať” asi 48 hodín. aklimatizacia podlahy
.
Preverte, či je podložie rovné a prípadné nerovnosti vyrovnajte. Normy povoľujú nerovnosť 2mm na 2-och metroch. nerovnosti podlahy su pripustne max 2mm na 2-och metroch
.
V prípade, že laminátovú podlahu pokladáte na poter, v každom prípade musíte zmerať vlhkosť (vlhkosť betónového poteru nesmie byť vyššia než 2%, a poter na báze kalcium-sulfát 0,5% CM).
Pri dobrých svetelných podmienkach prezrite, kvôli možným chybám, všetky laminátové dosky. V prípade, že nájdete prípadné poškodenia alebo chyby, nezačínajte s pokládkou. Reklamácie na už položenú podlahu Vám pravdepodobne zamietnu.
poskodenie a chyby podlahy zistit pred montazou podlahy
.
Laminátová, drevená, bambusová podlaha sa kladie ako plávajúca, je voľne položená (nelepí sa, nepribíja klincami, nevŕta do podlahy). plavajuca podlaha sa nelepi nepribija, neskrtukuje do podlahy
.
Ak plánujete pôvodné koberce ponechať ako podlažie, nerobte tak, koberce nie sú vhodné. Sú na to určené podložky pod plávajúcu podlahu. podložka pod plavajucu podlahu mirelon
.
Laminátovú a drevenú podlahu nepokladajte do vlhkých miestností ako sú kúpeľne, sauny. plavajuca podlaha by sa nemala davat do vlhkych priestorov ako je kupelna sauna
.
Podložie musí byť suché, čisté, tvrdé a rovné. V prípade, že podlahu montujete na minerálny poter, najprv položte ochrannú fóliu, ktorá ju ochráni pred vlhkosťou (min. 0,2 mm hrubá PE fólia).
Fólia sa musí prekrývať na spojoch aspoň 20 cm. Zalepte ju širokou lepiacou páskou. V prípade, že podlahu montujete na drevený podklad, PE fólia Vám potrebná nebude.
podlahu pred vlhkostou ochranit foliou
.
PE fóliu ako aj protizvukovú fóliu, pokladajte v rovnakom smere, v akom budete neskôr pokladať jednotlivé lamely. Pri montáži „tichých“ laminátových alebo drevených podláh nie je potrebná zvuková izolácia. zvukova izolacia pod podlahu, podlaha so zabudovanou protihlukovou vložkou
.
Montáž na podlahové kúrenie: laminátovú podlahu môžete pokladať len na teplovodné podlahové kúrenie, s najvyššou teplotou 27°C. Sledujte ďaľšie pokyny pri pokládke laminátovej podlahy na podlahové kúrenie. montaz podlahy na podlahove kurenie
.
Dosky by ste mali montovať pozdĺžne v smere hlavného zdroja svetla. smer pokladania lamiel podlahy
.
V prípade, že podlahu montujete do viac zaťažovaných priestorov, použite masu na tepelnú ochranu. V intenzívne zaťažovaných a často chodených miestach môžete laminátovú podlahu aj zalepiť.

Montáž plávajúcej podlahy

.
Prvú lamelu nezačnite pokladať celú. Dosku by ste mali rozdeliť na 1/3 a 2/3 a začať tou dlhšou. Všetko záleží podľa veľkosti miestnosti, preto rozdelenie vopred rozpočítajte. Aby sa nestalo, že Vám na konci ostane dorez menší ako 40 cm.Rovnako aj pre začiatok každého radu platí, že by ste nemali začať s odrezom menším ako 40 cm.
.
Prvú dosku položte perom k stene a “vyklinkujte” medzeru.
Upozornenie: plávajúca podlaha pracuje (pláva). Nechajte aspoň 10 mm dilatačnú medzeru od všetkých stien, radiátorových rúr, atď.
spojenie podlahy cez click klik, vyrovnaie zacatie kladenia pokladky
.
Pokračujte v pokladaní lamiel rovnakým spôsobom. Prvý rad dôkladne zrovnajte. Dávajte pozor, aby lamely do seba presne zapadli. Sledujte návod na montáž, ktorá býva pribalená ku každému balíku. montaz plavajucej podlahy, pokladka podlahy, navod, postup kladenia podlahy
.
V každom rade poslednú lamelu plávajúcej podlahy otočte o 180° a odrežte podľa potreby. dorez podlahy na konci radu odrez pri konci podlahy
.
Ak je miestnosť dlhšia alebo širšia ako 8m, urobte dilatačnú medzeru v priestore, o šírke aspoň 2 cm, ktorú prekryjete prechodovým profilom. dilatacia dilatacna spara prechodovy profil prechodove listy
.
Rovnakým spôsobom montujeme plávajúcu podlahu aj do väčších miestností. Na prechodoch z jednej do druhej miestnosti použite dilatačný profil. Rámy dverí a dverné krídla podrežte podľa potreby, vzhľadom ku hrúbke podlahy, aby ste ju mohli ľahko pod ne podvliecť. montaz plavajucej podlahy pri dverach polozenie podlahy k dveram pod dvere
.

Po položení podlahy inštalujeme obvodové a prechodové lišty. Vhodné obvodové lišty sú tie, ktorých kúty a rohy sa nerežú (väčšinou pvc lišty), a na spojenie sa použijú plastové koncovky. Tieto lišty majú aj kanálik na schovanie káblov.

Spájanie líšt pomocou plastových koncoviek (rohy, kúty, spoje, ukončenie) Vám ušetrí veeeeeľmi veľa času, roboty a nervov zo zle vykonanej práce.
Nie vždy sa pri pílení podarí odrezať správny šikmý koniec (kút alebo roh do 450) a o zábavu máte postarané. Pri rovnom reze je to relatívne v pohode.

Na záver do rúk zoberieme parketový tmel vo farbe podlahy a vytmelíme časti, ktoré je nutné vyplniť a prispôsobiť k podlahe.