Prišlo mi niekoľko dotazov, ktoré sa týkajú jednej témy.

Daniel píše:

Na čo si treba dať najväčší pozor pri výbere vchodových dverí a tiež na čo si dať zvlášť pozor, ak by som chcel bezpečnostné dvere?

Na začiatok chcem ozrejmiť, že téme bezpečnostné a vchodové dvere som sa detailne venoval v článkoch, ktré boli napísané dávnejšie a boli v nich rozpitvané vchodové aj bezpečnostné dvere. Odkazy nájdete na konci tohoto článku.

A preto, ak máte rád/rada podrobnosti, zrolujte na spodok stránky a prečítajte si všetko.
Vyhraďte si dostatok času, pretože články sú obsiahle. Oplatí sa však prečítať si to a vedieť si vybrať podľa toho, čo od dverí očakávate. Sú to Vaše peniaze a dvere nie sú také lacné, aby ste si mohli dovoliť výstrel vedľa.

Článok je zhrnutím základných faktov zo všetkých článkov o vchodových a bezpečnostných dverách.

Rozdelil som ho do dvoch častí, v prvej časti sú spomenuté bezpečnostné dvere, v druhej časti to sú vchodové dvere.

Bezpečnostné dvere
Bezpečnostné dvere sú vhodné najmä pre objekty (byty, domy, kancelárie, budovy), v ktorých potrebujeme alebo chceme zvýšiť bezpečnosť a vchodové dvere sú jediná možnosť ako sa dovnútra dostať.

  • Ak sú bezpečnostné dvere pre Vás, ako prvé by som sa jednoznačne zameral na certifikát (pozor, nie je to “CE” certifikát). Tento certifikát bez pochýb určuje, že dvere sú doporučené na zvýšenú ochranu bytu proti vlámaniu a spĺňajú príslušné bezpečnostné normy.

Normy bohužiaľ nepustia a preto dvere, ktoré sú v 3 bezpečnostnej triede spĺňajú všetky stanovené požiadavky. Darmo môže predajca namietať, že má bezpečnejšie dvere ako konkurencia, certifikát nepustí.
Áno, môžu sa bezpečnostné dvere jednotlivých výrobcov líšiť v konštrukcii, zamykaní atď (a určite sa aj líšia), ale treba sa držať toho papiera-certifikátu.

Uvediem trochu naivný príklad, ale pre porovnanie postačujúci:
Čo budete mať z toho, keď bezpečnostné dvere majú 258 bodov, 45 zámkov a 17 prekrytých plechov, ak pri testovaní boli zaradené do 3 bezpečnostnej triedy rovnako ako bezpečnostné dvere, ktoré majú 3 body zamykania, 1 zámok a po jednom plechu z každej strany?
Okrem toho, že cena bude mnohonásobne vyššia, a Vy zaplatíte oveľa viac peňazí za použitý materiál.

Niektorí budú namietať a povedia: ale veď bezpečnostné dvere, ktoré majú 1500 kíl, musia byť mohutnejšie, ťažšie a sú aj pevnejšie!

Áno, je to tak, ale ak pri skúškach prešli “iba rovnakú bezpečnostnú kategóriu ako “materiálom slabšie” bezpečnostné dvere, tak bohužiaľ. Tých zhruba 1400 kíl naviac je tým dverám akurát tak nanič.
Tieto hodnoty prosím berte ako orientačné, je to len obrazné, veľmi prehnané, aby ste si vedeli urobiť náhľad. V skutočnosti by už bezpečnostné dvere s takým množstvom materiálu pravdepodobne prešli aj 6 bezpečnostnú kategóriu.

  • To isté platí o vložkách, kovaní, zárubniach, kľučkách. Ale na druhej strane, kvalitné kovanie a vložka robí každé dvere o 60% úspešnejšie (účinnejšie). Toto by som dal ako druhú podmienku po certifikáte.
    Kvalitná bezpečnostná vložka a kvalitné bezpečnostné kovanie by malo spĺňať o triedu vyššiu kategóriu akú spĺňajú bezpečnostné dvere. Takže ak dvere sú zaradené v 3 kategórii tak vložka má byť aspoň o triedu vyššej kategórie.

Ostatné záležitosti sú viac menej o cene a výrobcovi, dizajne, farbe, povrchovej úprave a vec vkusu. Toho, čo sa komu páči, kto čo má rád, komu čo viac vyhovuje atď.

Vchodové dvere
Vchodové dvere sú potrebné všade tam, kde je nutné uzatvoriť vstup do objektu, do časti budovy, rodinného domu, chalupy, chaty. Vchodové dvere bez dodatočných “pekelných úprav” sa s obľubou montujú do rodinných domov.

Neznamená, že bezpečnostné dvere v rodinných domoch nemajú svoj význam, práve naopak (chaty, chalupy na samote si to priam vyžadujú), ale treba si dať pozor na ďalšie relatívne ľahké prekážky ako sú okná do pivnice, okná medziposchodia, ale aj prvého poschodia, prípadne balkón alebo garáž.
Všetky slabé miesta by museli byť zamrežované.

Pretože, na čo Vám budú v rodinnom dome, bezpečnostné dvere, keď sa zlodej dovnútra dostane cez okná alebo zadné dvere do garáže, kotolne, pivnice?

U vchodových dverí to je pri výbere oveľa jednoduchšie ako pri bezpečnostných dverách.

  • V prvom rade musia dobre priliehať a dobre tesniť, pretože sú najčastejšie osadené do exteriéru.
  • Ako druhé je dôležité zamykanie, ktoré by už nemalo byť jednobodové. Vhodné je 3-bodové, ktoré dvere okrem strednej časti pritiahne aj vo vrchnej a spodnej časti.

Aj keď to tak nie je vždy (nám chlapom to je takmer jedno, ale gazdinky si potrpia aj na túto skutočnosť), dizajn dverí by mal byť druhoradý.
Natíska sa otázka: Načo mi budú dizajnom pekné dvere, keď nebudú tesniť, bude cez ne fučať a premŕzať?

Je vhodná aj kvalitnejšia vložka a kovanie, ktorá páchateľa zdrží, v lepšom prípade odradí alebo prinúti vybrať si inú možnosť vstupu a tým predĺži alebo oddiali samotné vlámanie.

Záverom môžeme povedať, že kvalita vchodových aj bezpečnostných dverí ide ruka v ruke s cenou.
Avšak, čo si budeme nahovárať, vo veľa prípadoch rozhoduje cena a bohužiaľ stále sa nájde veľa z nás, ktorí urobíme kompromis vzhľadom k cene a kvalite tovaru a z niečoho nakoniec uberieme.

Čo všetko majú spĺňať kvalitné bezpečnostné dvere podrobne rozoberám v e-knihe 7 chýb pri vybere bezpečnostných dverí a následne v emailovom seriáli.
Ak sa chcete dozvedieť viac, stiahnite si túto knihu. Kliknite na odkaz vpravo, pod horným menu.

Predošlé články, v ktorých podrobne rozoberám tému vchodové a bezpečnostné dvere:

Bezpečnostné dvere a lacné vchodové dvere. Férový súboj?
Vyhadzovať peniaze za bezpečnostné dvere?
Vhodná investícia: bezpečnostné dvere alebo vchodové?
Dôležité! Vchodové dvere – obal alebo konštrukcia?
Ako znížiť zvukové a tepelné straty?

Lacné akože bezpečnostné dvere – dva krát meraj, raz strihaj!
Lacné akože bezpečnostné dvere – video z výroby
Bezpečnostné dvere – pohľad predajcu a kupujúceho
Lacné akože bezpečnostné dvere – vlámanie
Lacné akože bezpečnostné dvere – konštrukcia
Lacné akože bezpečnostné dvere – bezpečnosť zamykania