Z bytu odchádzame niekoľkokrát denne. Pravidelne chodíme do práce, deti do škôlky alebo do školy. Byt je opustený celé dopoludnie. Niekedy aj dlhšie.

Tých „pár“ hodín, keď nie sme doma je pre niekoho dostatočne dlhý čas. Pre koho a načo? Pre zlodeja na vlámanie. Stačí mu okamih a je vo vašom byte. Rýchlo, ľahko, potichu.

Ak je ochrana bytu nedostatočná, zlodej je schopný dostať sa dnu do jednej minúty.V byte sa môže zdržať koľko potrebuje a odniesť čo potrebuje.

Pri správnej technike vlámania neostanú na chodbe žiadne známky narušenia. Často ani susedia netušia (keď sú niektorí doma), že niekto vykráda vedľajší byt.

Nie je nič výnimočné, keď je byt vykradnutý počas dňa. Je zaujímavé sledovať ako sa zlodeji prispôsobia. Niečo, ale majú spoločné. Vykradnuté byty sú pred vlámaním bez majiteľov. Tiché a opustené.
Výnimočne sa nájdu prípady, kde sa kradne pri prítomnosti majiteľa bytu, ktorý o tom nemá tušenie.

Nedostatočná ochrana bytu a majetku nás môže stáť veľmi veľa. Nemyslím teraz na peniaze. Peniaze vždy boli, sú, aj budú. Dajú sa zarobiť, čo chvíľu trvá, ale nie je to to najhoršie. Oveľa viac nás bude trápiť potrebný čas na vybavenie zmiznutých dokumentov. Občiansky preukaz nosíme pri sebe, ale ostatné doklady ani nie. Jeden až dva dni dovolenky na zbytočné vybavovanie odcudzených dokladov – to nie je málo….

Príležitostný zlodej koná impulzívne. Stačí, keď vidí na prízemí pootvorené okno. Za niekoľko sekúnd je v byte.
Ochrana bytu na prízemí je slabá, naopak riziko vlámania do bytu vysoké. Bez ďalších bezpečnostných prvkov to nejde.

Prvá vec, o ktorú by sa mal majiteľ bytu na prízemí zaujímať je zamrežovanie okien na balkóne. Vhodné je však zamrežovať aj ostatné okná. A to aj vtedy, keď sú naokolo iné bytovky.
Večer po tme susedia nepozerajú von oknom. Tiež je problém vidieť niekoho na balkóne. Zlodej sa na to spolieha, on je ten, kto vidí lepšie.

Na druhej strane ochrana bytu z vonku nie je jediné riešenie. Akonáhle niekto vidí, že na oknách sú mreže vojde do vchodu. A … . Poteší sa. Viete prečo? Vidí obyčajné vstupné dvere, kde chýba akékoľvek zabezpečenie. Je isté, že do bytu sa dostane hneď.

Ak bývate na vyššom poschodí môže sa vám zdať, že ste v miernej výhode. Z pohľadu bytu na prízemí možno áno. Byt na prízemí je zraniteľnejší.
Naopak, jediný vstup do bytu na poschodí vedie cez vstupné dvere. Ak ich máte pôvodné, ste na tom rovnako ako byt na prízemí. Žiadna ochrana bytu a súkromia.

Čo myslíte, aké byty si zlodeji vyberajú ako prvé?

(Obrázok od larkspurlazuli)