Obliečky na periny vyzerajú ako ďalšia časť bytového textilu. Ak ich chceme udržať v dobrom stave čo najdlhšie, mali by sme už pri ich kúpe mať základné znalosti.

Alebo sa chystáte kúpiť mačku vo vreci?

Príjemný a dlhý spánok má rád každý. Povedzme si niekoľko dobrých rád.
Oplatí sa na ne pri kúpe a údržbe obliečok a plachiet myslieť.

Bavlna, satén alebo krep?
Bavlna je základný materiál a bavlnené obliečky sa vyhľadávajú a ponúkajú najviac. Pre alergikov najvhodnejšia voľba. Bavlna v prevedení flanel alebo krep má veľa výhod.

Vedeli ste, že krepové obliečky nemusíte žehliť? Okrem toho rýchlejšie vyschnú a preto ich výborne využijú napríklad študenti na internátoch. Alebo ich použite na leto, kedy sa obliečky častejšie perú.
Ak ste zimomravý, vhodné sú pre vás flanelové obliečky, ktoré sú hrubšie a teplejšie.

Ak vám spojenie satén a obliečka pripadá ako luxus, ktorý so spaním nesúvisí, nie je tomu tak. Satén je veľmi príjemný na dotyk a v lete cez horúce noci príjemne chladí.
Satén je pomerne citlivý na používanie-zaobchádzajte s ním opatrne. Pri saténovej obliečke zvyšuje riziko zatrhnutia.

Pranie obliečok nie je záhada
Kľudne perte na štyridsiatke, nie menej. A to ani v prípade, že vás zlákajú moderné pracie prostriedky, ktoré šetria energiu pri praní na nízkych teplotách.
V tomto prípade, nebudú šetriť vaše zdravie, pretože pranie na 40°C zaručí, že sa obliečka zbaví prachu a roztočov, ktoré by sa v textílii mohli usadiť (trebárs pri vetraní obliečok, ktoré sa odporúča).

Tip k praniu: Obliečky perte na ruby a vždy so zapnutým zipsom alebo gombičkami. Pri praní nepoužívajte bieliace prostriedky.

Vnímate pri kúpe pomer cena-kvalita?
Nikto netvrdí, že najdrahšie veci sú najkvalitnejšie. Ale povedzme si na rovinu. Od čínskej bavlny za zlomok eur nemôžeme čakať kvalitu na roky tak, ako napríklad od českej bavlny. Ostaňme v čechách…

Výhodu majú tí, čo si obliečky nechávajú ušiť. Vtedy sa nakupuje kvalitná látka alebo bavlna, na ktorú sa dá 100% spoľahnúť.

Ak sa v obchode chystáte kúpiť obliečku, ktorej kvalitou si nie ste úplne istý, rozbaľte ju alebo o to požiadajte predavačku.
Ohmatajte materiál. Na dotyk má byť mäkký a príjemný, žiadne tvrdé laty.

Mám pre vás najlepší a zároveň jednoduchý trik, ktorým zistíte, že obliečka nie je kvalitná. Ak cez ňu presvitá svetlo a vy vidíte takmer všetko, čo sa v miestnosti nachádza, nekupujte.

Rovnako je to s posteľnými plachtami
Posteľné plachty nájdeme v saténovom či bavlnenom prevedení. Hrubšie posteľné prádlo je v prevedení froté, čo je kombinácia bavlny a polyesteru.
Vyberte si hustú froté tkaninu a čaká vás na spanie nešmykľavý a príjemný materiál, ktorý nemusíte žehliť. Vyberte si variant s gumičkou po okrajoch a máte istotu, že plachta bude celý čas natiahnutá a nebude vás strašiť žiadne naprávanie.

Našlo sa niečo, čím vás predajca sklamal pri výbere obliečky alebo plachty?

Autor článku Zuzana Zahradová Unitex.sk