Laminátové plávajúce podlahy sú veľmi populárne a stále obľúbenejšie. Spĺňajú všetky požiadavky kladené na spoľahlivú, estetickú a trvácnu podlahu.

Laminátové plávajúce podlahy patria medzi najvyhľadávanejšie podlahové materiály v bytoch, rodinných domoch, vo verejných priestoroch, pri rekonštrukciách aj novostavbách.

Plávajúca podlaha nemusí byť vždy iba laminátová. Stačí, ak je odpružená.
Skutočnou plávajúcou podlahou je podlaha, ktorá je pružným materiálom oddelená nielen od podlahy, ale aj od zvislej steny po obvode miestnosti.

Laminátová podlaha sa skladá z jednotlivých lamiel. Najčastejšie je dĺžka lamely laminátovej podlahy asi 1300 mm a šírka 200 mm. Hrúbka lamely je rôzna, v zásade od 6 do 10 mm.
Lamely môžu byť navzájom spájané systémom pero-drážka alebo s originálnymi zámkami (tzv. klik spoj-zacvaknutím jedného kusa do druhého).
Klikový spoj je tesný a po čase sa nerozostúpi. Najväčšou výhodou zámkových spojov je, že sa nemusí použiť lepidlo – vyhneme sa špinavej práci, smradu a čakaniu na stvrdnutie lepidla.

Kvalita laminátových parkiet závisí od kvality nosnej dosky. Na trhu sú dosky hrubé aj 6 mm, dostatočne stabilná je však minimálne 8 mm hrubá doska. Nosnou doskou kvalitných značkových parkiet už nie je HDF, ale doska, v ktorej je vyšší obsah melamínových vlákien, čo zníži jej nasiakavosť  na minimum.

Medzistupňom medzi obyčajnou HDF a doskou s obsahom melamínu je HDF doska impregnovaná po celej dĺžke. Vodeodolnosť zabezpečuje kvalitná impregnácia nosnej laminátovej dosky. Pre vlastnosti laminátových podláh sú najdôležitejšie materiály použité v jednotlivých vrstvách (nášľapná, nosná a protiťažná) ich konštrukcie a spôsob spájania.

Najdôležitejšími kritériami laminátovej plávajúcej podlahy sú trieda zaťaženia, trieda oteru a typ spoja. Trieda zaťaženia charakterizuje skupinu, ktorá ovplyvňuje zaťažiteľnosť parkety. Označuje sa W spolu s číslom a obrázkom (domčekmi a panáčikmi).

Do bytov sú určené triedy zaťaženia 21, 22 a 23 (s miernou, so strednou a silnou intenzitou namáhania podlahy), pre verejné priestory 31, 32 a 33. Vyššie triedy zaťaženia sú vhodné do namáhavejších interiérov (verejných a administratívnych priestorov). Znesú vyššie namáhanie.
Trieda oteru charakterizuje odolnosť povrchu parkiet proti otieraniu, ktoré je spôsobené napríklad šúchaním nôh pri chôdzi. Označuje sa AC1 až AC5 (AC5 označuje najvyššiu odolnosť).

Praktická je rýchlosť a čistota celéj montáže. Nábytok netreba vysťahovať, stačí ho len presúvať. Nová podlaha sa môže zaťažiť hneď po jej uložení. V prípade potreby sa dá lamelová podlaha s klikom bez problémov a poškodenia rozobrať. Môžeme vymeniť poškriabanú či zničenú lamelu alebo celú podlahu uložiť na iné miesto.

Laminátové plávajúce podlahy sú mimoriadne odolné, nie však nezničiteľné. Ich životnosť je 15 až 30 rokov. Počas týchto rokov si zachovávajú vynikajúce vlastnosti. Laminátové parkety nestrácajú svoju funkčnosť „ochodením“, ale nestabilitou ich nosnej dosky.

Vzory a farby
Laminátové parkety najčastejšie napodobňujú vzhľad dreva. Na prvý pohľad sú dekory laminátových parkiet na nerozoznanie od drevených. Vzor môžu byť akýkoľvek, od jednofarebnej lamely, cez drevenú imitáciu až po rôzne potlače obrázkov.

Nevýhody

  • Jednou z nevýhod, ktoré má laminát oproti drevu, je jeho hlučnosť. Laminátová podlaha bez potrebných úprav spôsobuje pri chôdzi dosť veľký hluk.
    Kvalitné laminátové parkety majú vrstvu znižujúcu hluk krokov. Sú asi o dva milimetre hrubšie, ale ich komfort pri používaní sa zvyšuje.

Výhody

  • Nemusíte sa obávať, že sa lamely poškodia. Ich povrch má veľmi účinnú ochrannú a odolnú vrstvu nezávisle od toho, čo stvárňuje. Veľmi dobre sa udržiava a je odolný proti oteru, poškriabaniu a nárazom.
  • Na kvalitných laminátových plávajúcich podlahách nezostávajú stopy po nábytku, kovových podpätkoch, kolieskových korčuliach. Nepoškodí ich rozliate víno, neprekáža im slnečné žiarenie. Zachovávajú si farebnú stálosť. Sú ťažko horľavé.
  • Určite oceníte ich malú hrúbku. Vďaka nej sa laminátové plávajúce podlahy uplatnia najmä pri rekonštrukciách. Môžu sa klásť aj na starú podlahu.
  • Ich pokládka vďaka klik spojom lamiel je veľmi presná, rýchla a jednoduchá. Medzery medzi nimi sa nerozťahujú. Dajú sa kedykoľvek rozobrať. Sú vhodné aj pri podlahovom vykurovaní.
  • Po položení po nich môžeme ihneď kráčať. Sú zdraviu neškodné a ideálne najmä pre alergikov.

Čo na záver?
Ponuka laminátových plávajúcich podláh je na trhu veľmi široká. Vynikajú dobrým pomerom ceny k úžitkovej hodnote, dobrým vzhľadom, pestrou paletou výberu a dokonalou imitáciou drevených lamelových podláh.

Môžete skombinovať rozmanité štruktúry a farby a vytvoríte si riešenie plávajúcej podlahy podľa vlastných predstáv.

Laminátové plávajúce podlahy sú ideálne napríklad pre majiteľa bytu, ktorý ho chce prenajať. Drevo by bolo málo odolné a príliš drahé v prípade likvidácie podlahy zničenej podnájomníkmi.

Je laminát naozaj taký odolný, ako sa hovorí? Aké s ním máte skúsenosti?

(obrázok od egger.com)