Dávno sú preč časy, keď podlahu v miestnosti tvorila udupaná hlina, v lepšom prípade betón.
Doba pokročila, a počas niekoľkých desiatok rokov boli vyvinuté konštrukčné riešenia, ktoré priniesli výber z množstva materiálov.

Výrobcovia  sa snažia o to, aby vyhoveli každému, prinášali cenovo dostupné a trvácne materiály, ale všetkým sa vyhovieť nedá.

Každý sme iný, a tak je to dobre. Preto si môžeme vyberať z veľkého množstva ponúkaných možností.

Podlaha slúži ako vrchná (nášľapná) vrstva. Bolo by nepríjemné chodiť v byte po betóne. Spĺňa veľa požiadaviek najmä z praktického pohľadu.

Určuje, ako sa budeme pri chôdzi, v stoji alebo počas sedenia cítiť, hladinu hluku krokového zaťaženia medzi poschodiami a pri pohybe po podlahe, pevnosť a maximálne možné zaťaženie podlahy.

Na podlahu dnes môžeme dať prakticky čokoľvek. Na výber je dlažba, koberce alebo jedna z dostupných podláh (drevená podlaha, plávajúce laminátové podlahy, vinylové pvc podlahy, bambusové podlahy, korkové podlahy alebo kaučuková pvc podlaha).

V minulosti bolo najčastejšie používané linoleum, nielen pre nedostupnosť iných možností, ale najmä pre jeho nízku cenu. Neskôr sa začalo nahrádzať parketami a laminátovými plávajúci podlahy. Dnes stále viac ľudí využíva prírodné a ekologické materiály.

Treba však myslieť na to, aby podlaha splnila účel, pre ktorý je vyrobená. Tak, ako nevhodne použité interiérové dvere, aj podlahou môžeme kadečo pokaziť.

Niekoľko zaujímavých príkladov ma napadá už teraz Laughing

  • korková podlaha do kúpeľne nie je veľmi vhodná,
  • obyčajné linoleum v obývačke bude pôsobiť neútulne,
  • dlažba v detskej izbe môže byť na smiech,
  • drevená alebo laminátová podlaha v garáži nie je žiadna výhra.

A mnohé iné nezmyslené variácie. Snáď len kobercom nič nepokazíme (aj keď v garáži radšej nie).
Z hľadiska využitia by to neboli najlepšie rozhodnutia. I keď znesieme všetko, treba myslieť racionálne Wink

Niektoré podlahy sú na dotyk príjemné a teplé, iné naopak studené a nepríjemné. Prvenstvo si jednoznačne udržuje koberec-na dotyk príjemný a naozaj veľmi teplý.

Z hľadiska životnosti podlahy je to iné. Ak by boli vytvorené najideálnejšie podmienky (vhodné prostredie, nízka vlhkosť, žiadne opotrebenie, odborná montáž, …), každá podlaha vydrží niekoľko desiatok, možno aj stovky rokov.
Ako na výstave – položiť a nedotýkať sa.

Podeľte sa o komentár. Aké máte skúsenosti s podlahami?