Keď som uvažoval nad výmenou interiérových dverí za nové, mal som dilemu. Vymeniť len krídla alebo aj staré plechové zárubne?

Ako to však zvykne bývať, na všetky výhody a nevýhody v časovom strese väčšinou zabudneme.
Márne je potom búchanie hlavy o stenu, že to mohlo byť inak. A že riešenie, ktoré sme nakoniec zvolili nevyhovuje úplne.
Ale ..

Vyhrala najmä estetika a menil som aj zárubne. Pôvodné plechové (ešte boli aj obložkové) zárubne som vymenil za zárubne z MDF materiálu (drevotrieska by na tom asi bola podobne).
S postupom čase sa tento krok javí ako nie veľmi správna voľba.Zárubne z MDF sú napohľad veľmi pekné, vďaka povrchovej úprave ladia s farbou dverí. Povrch je príjemný na dotyk, ale hlavne na pohľad.

A práve to sa mi stalo osudné. Môže za to zlá manipulácia s dverami, ale myslím si, že aj slabý materiál. Možno by bolo vhodné použitie iného uchytenia, neviem. Jedno, druhé aj tretie by sa dalo vylúčiť alebo potvrdiť.

Poďme teda k podstate problému.

Toho času máme dvoch chlapcov. Starší má 6,5 roka, mladší 4,5 roka. Ako to s chalanmi býva, vždy sú to poriadny (asi by sa hodilo aj “neporiadny”) šintri, najmä keď sú aspoň dvaja.
Kto mal chlapcov, asi vie kam mierim.

  • Denno-denné naháňanie, provokovanie, podpichovanie, detské bitky. S využitím kompletného priestoru, ktorý sa v dome/byte nachádza. Behanie z jednej izby do ďalších a späť. Otváranie, zatváranie dverí a trieskanie s nimi, keď ich rodičia nevidia a nepočujú.
    “Nič to, sú to chlapci, musia sa vyblázniť”, povzdychne si matka. Otec naopak, ten by sa k nim rád pridal.

Deti nevidia dôsledky, robia činnosti automaticky, bez premýšľania. Pri prechode dverami stláčajú kľučku a otvárajú dvere. Čo je na tom zlé?
Dvere otvárajú vtedy, keď ešte nemajú úplne stlačenú kľučku. Jazýček tak nie je úplne vtiahnutý.

Práve tu nastáva problém

Keď boli zárubne plechové (alebo ak chcete kovové či železné) chlapci dvere nesprávne neotvorili. Ono pri tom stlačení je to len nejaký milimeter, ale stačí to k tomu, aby sa jazýček zachytil a opakovaním narušil správnu polohu a vykýval priskrutkovanú časť protikusu v zárubni, do ktorého zapadá.

Otvárania dverí (stovky, tisícky krát) takýmto spôsobom sa podpíšu na vhodnom uchytení dôležitých komponentov.

Poviete si, rodičia na to majú dozrieť. Bohužiaľ, nie je možné byť pri nich každú minútu, prípadne vždy, keď prechádzajú z izby do izby. Áno, snažíme sa dozrieť na to, aby dvere do izieb boli otvorené vždy keď je to možné, aby ich neotvárali, ale ustriehnuť sa to nedá.

Čo sa týka konštrukcie a uchytenia spomínaného kusu v zárubni na zacvaknutie jazýčka a zamknutie interiérových dverí: protikus (neviem či má aj odborný názov) je v zárubni prichytený tromi skrutkami a tie sa časom pri nesprávnom otváraní dverí povolia, vykývu a v zárubni z MDF materiálu nedržia tak, ako majú.
Nejde to dotiahnuť, pretože MDF sa už drobí, skrutky z nej otváraním a zatváraním dverí nedržia a následne vypadávajú.

Aké je ponaučenie?

Samozrejmé je, že “výdrž” zárubne závisí od konkrétnych situácií – množstva osôb a spôsobu ľudí, ktorí dvere používajú.
V takých prípadoch by voľba mala byť jednoznačná a prvoradou podmienkou pri výbere/výmene, by vždy malo byť používanie <-> kvalita materiálu. Radšej o triedu vyššiu kvalitu ako naopak.

Dvere u nás majú po výmene niečo cez 3 roky, ale keďže v zárubni protikus nedrží dobre, tak krídla dostatočne nepriliehajú. Keby som si toto bol uvedomil hneď na začiatku, plechové zárubne by som ponechal na svojom pôvodnom mieste do času, pokiaľ by to bolo vhodné.

Tak by to vyzeralo hrozne. A čo na tom. Je to moje, je to pre mňa. Nech si hovorí kto chce, čo chce. Všetko má splniť účel, na ktorý bolo vytvorené a keď tomu tak nie je a pôvodné riešenie sa javí ako výhodnejšie, tak sa radšej treba prispôsobiť.
Nebrať ohľad na sprosté reči, len aby to bolo pekné, ladilo a sedelo so všetkým. Ustúpiť estetike materiálu na úkor kvality a funkčnosti je totálny nezmysel.

kovove-zarubne plechove-zarubne zelezne-zarubne vymena-zarubne

Na záver

Pri deťoch je toho viac, čo by sme mali oželieť aj za cenu narušenia estetiky a pokiaľ sa dá, tak aj funkčnosti. Napríklad studená plávajúca podlaha namiesto koberca alebo nový televízor, nová sedačka, a ďalšie.
Výmena nábytku za nový (ak ešte máte menšie deti, ktoré všetko chytajú, trhajú, doškriabu, pokreslia, zašpinia), len v prípade nutnosti.

Vymenili ste pri deťoch niečo skôr ako to bolo nutné, čo mohlo nejaký ten rok počkať?