Kúpeľna v panelovom dome ovplyvňuje kultúru bývania.

Nie je to iba nutnosť pre uspokojenie bežných potrieb, ale aj miestnosť na relax a odpočinok (veľa z nás si nielen po ťažkom pracovnom dni dokáže oddýchnuť vo vani s horúcou vodou).
Preto nespokojnosť užívateľov bytu s konštrukčnými nedostatkami, dispozičným a materiálovým riešením je úplne namieste.

Skôr ako vybúrame staré umakartové jadro, mali by sme vedieť čo nás čaká a byť pripravený aj na neočakávané zmeny, ktoré nastanú.

Začíname: Ako byť ráno a večer usmiaty alebo neobvyklý relax v kúpeľni

Samozrejmosťou (ba priam nevyhnutnosť) je pripravený náčrt-vyriešené umiestnenie záchoda, umývadla, práčky, vane (sprchového kúta), obloženie a úpravu stupačky, úprava stropu, rozvrhnutie elektriny.

Vopred vyberte typ, vzor a farbu podlahy, obkladu, sanity, zrkadla, osvetlenia, v prípade možností aj výhrevné teleso. Do kúpeľne v dostatočnom predstihu objednajte interiérové dvere a zárubňu. Nakoniec čaká maľovanie stien.

Skrátka všetko, čo Vám akýmkoľvek spôsobom môže narušiť plynulosť prác a dokončenie nastaveného časového harmonogramu prestavby bytového jadra nech je vopred zaobstarané.
Majstri budú uchvátení, že nemusia na nič čakať. Vy si ušetríte kopu nervov a zbytočne časovo nepredĺžite prestavbu jadra.

Čo nás čaká, čo nás neminie

Dostatok prachu si užijete počas celej doby prestavby jadra.
Od hluku si oddýchnete, až keď skončia s obkladom a dlažbou a začnú montovať sanitu, osvetlenie.
Spoľahliví majstri nemajú problém každý deň si po sebe upratať.
Stres a panika Vás môžu sprevádzať počas všetkých dní, keď bude prestavba jadra prebiehať.

Postupy jednotlivých robotníkov sa môžu mierne odlišovať, ale aby ste mali predstavu, určite Vás neminú tieto úkony:

  • Vybúrať jadro zvládne každý, či už svojpomocne alebo to urobia majstri. Ak budete prítomní, počítajte s pár hodinami hluku, prachu a bordelu.
  • Potom prichádza k vymurovaniu nového jadra podľa pôvodnej alebo novozvolenej veľkosti, prípadne s vymurovaním poličiek.
  • Na rade je zrealizovanie a príprava elektrikárskych a vodárskych prác.
  • Nasleduje sieťkovanie, strop (sadrokartónový, ak je v pláne), maľovanie stropu a neobložených stien a častí, ktoré bude vidieť, obmurovanie vane (príprava pre sprchovací kút), obloženie stien a montáž podlahy.
  • Po tomto ste z najhoršieho vonku.
  • Treba “už len” namontovať osvetlenie, založiť práčku, záchod, umývadlo, batérie, namontovať interiérové dvere a vymaľovať jadro z vonkajšej strany.

Prestavba jadra je takmer hotová. Vyumývať, nasťahovať to, čo v kúpeľni zvyknete vždy mať a môžete si užívať novučičké jadro.

Čas strávený v kúpeľni je pre “nezainteresovaných” normálne ráno a bežný večer, pre iných je to čas oddychu a relaxu. Dúfam, že už sa nenájdu jedinci, ktorí hygienu a starostlivosť o vlastné telo nemajú v láske a je im na príťaž 🙂

Prvý relax po prestavbe jadra v novej vani a najmä v novej kúpeľni si zaslúžene vychutnáte plnými dúškami.

Zabudol som na niečo?
Napíšte to do komentárov alebo pridajte svoje poznatky z prestavby jadra, ktorú ste sami absolvovali.

(obrázok od kupelna)