Kuchyňa je po obývačke druhým miestom, kde cez deň trávime najviac času. Má byť vytvorená tak, aby bola čo najpríjemnejšia a najpohodlnejšia.

Kuchyňa má vždy spĺňať účel, na ktorý je určená. Má sa ľahko prevádzkovať, má byť prehľadná a všetko v nej má byť ľahko a rýchlo dostupné.

  • Kuchyňa má byť podľa možností priestranná, vždy dobre osvetlená a vhodne odvetraná.

Keďže kuchyňu zariaďujeme na 10-20 rokov a viac, jej rozloženie je veľmi dôležité. Ušetrí nám množstvo času, bude sa nám v nej dobre pracovať a budeme mať všetko poruke.

Či sa nám to páči alebo nie, pri prestavbe kuchyne sme vždy obmedzený veľkosťou pôvodnej kuchyne. O zvyšok sa postará naša peňažka.

Pred prestavbou kuchyne treba vziať do úvahy priestorové možnosti a dispozičné umiestnenie kuchyne. Návrh by mal počítať nielen s veľkosťou miesta na uskladnenie potravín, kuchynského náradia a riadov, ale aj či kuchyňu budeme používať len na varenie alebo aj na stolovanie.
Nutné je dobre naplánovať rozmiestnenie všetkých spotrebičov používaných v kuchyni s ohľadom na ich pohodlné a funkčné využitie.

Zamyslite sa nad tým, čo Vám vadilo v starej kuchyni, čo treba zmeniť a nad tým, čo Vám vyhovovalo a po rekonštrukcii je vhodné ponechať.

Podlaha v kuchyni má byť bezpečná, dobre umývateľná a odolná. Vhodnou voľbou do novej kuchyne je dlažba, vynilová podlaha alebo korok – nevadí im kontakt s vodou a ľahko sa udržujú v čistote.

Ak kuchyňa bude prepojená s obývačkou, kde je drevená alebo laminátová podlaha, tak do kuchyne ju môžeme zvoliť napr. tak, že pred kuchynskú linku dáme ľahko umývateľnú dlažbu.

Svetlé farby (žltá, oranžová a sýte zemité odtiene) nabijú kuchyňu príjemnou a životu prospešnou energiou.

Najjednoduchším spôsobom úpravy stien v kuchyni je maľovanie. Môžeme využiť širokú škálu náterových látok a farieb. Náter stene dovolí dýchať a prekryje starú farbu.

Aj v kuchyni je možné využiť tapetovanie. Trh ponúka široký sortiment tapiet, ktoré sú odolné voči vode a oteru a zabezpečujú moderný a estetický vzhľad upravovanej steny.

Nikdy však netreba zabudnúť, že najpoužívanejšou úpravou stien v kuchyni je obklad. Obkladačky sú neodmysliteľnou súčasťou kuchyne v priestore medzi pracovnou doskou a vrchnou časťou kuchynskej linky.
Práve v tomto mieste musíme zabezpečiť ľahkú čistiteľnosť a hygienickosť.

Keď pri prestavbe kuchyne vyberieme správnu kombináciu farieb steny, dlažby, obkladačiek, kuchynskej linky a doplnkov, tak tým vytvoríme celkový pozitívny dojem priestoru. Takto kuchynská linka bude organickou súčasťou kuchyne.

Čo môžeme prestavbou kuchyne dosiahnuť?
Premena akéhokoľvek interiéru nesmie byť z núdze cnosť, plytvanie peniazmi a už vôbec nie vyskúšanie si, akých “kreácie” sme schopní dosiahnuť. Prestavba by mala mať účelový alebo priestorový efekt:

  • otvorenie celého priestoru,
  • jeho presvetlenie,
  • dispozične prijateľnejšie riešenie.

Podeľte sa v komentároch s ostatnými: Aký dôvod ste mali na prestavbu kuchyne?

(obrázok od temponabytok)