Nevyhovujúce podmienky, stesnené priestory, materiál po dobe životnosti, to je výsledok umakartového jadra v panelákoch.

Práve kvôli tomu alebo vďaka tomu, čoraz častejšie siahame po rekonštrukcii bytového jadra. Rekonštrukcia jadra sa pre mnohých stáva prvou v ich byte.

Rekonštruckia bytového jadra nie je ani zďaleka lacnou záležitosťou. Preto by mala byť urobená kvalitne, najmä čo sa týka práce.
Na čiastkové úpravy vopred zabudnite-je to nezmyselné a skôr či neskôr budete nútený pristúpiť k celkovej rekonštrukcii kúpeľne.

Na začiatok by ste mali počítať s tým, že rekonštrukcia jadra Vám do chodu domácnosti zasiahne viac ako očakávate. Sú to obvykle 2-3 dni bez vody alebo len vo veľmi provizórnych podmienkach a stiesnené priestory počas zvyšných dní rekonštrukcie.
Pripravte sa na asi 10 dní prachu a neporiadku. Záleží to od počtu a zručnosti majstrov, ktorí sa do rekonštrukcie jadra pustia.

Ak plánujete svojpomocnú rekonštrukciu jadra, aj to má svoju daň. Potrebujete 2 týždne (10 pracovných dní) dovolenky. A to je prinajmenšom na zamyslenie.
Veľa ľudí tak robí z dôvodu ušetrenia peňazí, pretože, povedzme si pravdu, majstri v dnešnej dobe vôbec nie sú lacní.

ALE v prvom rade treba vziať do úvahy, koľko za deň zarobíte a koľko zaplatíte ľuďom, ktorí očakávanú rekonštrukciu jadra budú robiť. Ak zarobíte rovnako alebo viac ako dáte robotníkom, nemá žiadny význam zobrať si čo i len hodinu dovolenky, ak to nie je nevyhnutné.

Aj keď rekonštrukciu jadra začnete svojpomocne, pravdepodobne sa nevyhnete majstrom špecializovaným na vodu a elektrinu.

Skôr ako sa do samotnej rekonštrukcie bytového jadra pustíte, mali by ste informovať správcu bytového domu.
Poznám to, takmer nikto to nerobí, ale môžete sa vyhnúť zbytočným nepríjemnostiam.
Je to len informácia a neviem o tom, že by z bytového rekonštrukciu jadra niekomu zamietli.

Ak máte korektné susedské vzťahy a naďalej ich také chcete udržiavať, je vhodné o rekonštrukcii oboznámiť aj susedov. Obvykle susediace byty – nad Vami, pod Vami, oproti, napravo a naľavo.

Búchania a vŕtania je v tomto prípade dostatočne, preto nič nepokazíte, keď pre ostatních užívateľov bytov pri vstupe do paneláku Vášho vchodu vyvesíte oznam so začiatkom a predpokladaným ukončením prác.
Nezabudnite pripísať ospravedlnenie za to, že im na pár znepríjemníte život – zaberá to 🙂

Pozor si treba dať pri vyhadzovaní “bordelu” zo starého umakartového jadra. Ak to vyhodíte na plochu pred panelák s tým, že keď bude čas si to odveziete, môžete na to finančne doplatiť.
Videl som prípad, keď mestská polícia mala voči tomu námietky a patrične dotyčného upozornila.
Bordel by sa mal nachádzať v kontajneri. Prípadne vo vozíku, ktorý ešte v ten deň odveziete.

Výber robotníkov dobre zvážte. Nespoliehajte sa na nízku cenu (určite to bude na úkor kvality). Nedajte sa presvedčiť na premrštenú cenu. Zjednávajte, každé nacenenie ráta s nepredpokladanými výdavkami

Málokto z nezainteresovýnch si pod rekonštrukciou jadra vie dokonale predstaviť čo všetko ho čaká. Pustiť sa do rekonštrukcie kúpeľne bez náčrtu prác je riskantné. Pripravte si ho vopred.
Pre robotníka je to 7-10 dní práce, pre užívateľa bytu 10 dňová pohroma.

Cena za rekonštrukciu bytového jadra sa odvíja najmä od použitého materiálu (akcia poväčšine s nízkou kvalitou, bežne dostupné materiály-dobrá cena aj kvalita alebo luxus) a v druhom rade od ceny za práce robotníkov.

Chalani si môžu vypýtať od 1000 aj  do 3000 eur podľa náročnosti prestavby a lokality paneláka.
Cena za kompletnú rekonštrukciu bytového jadra Vás bude stáť od 2000 do 5000 eur.

Nezabudnite počítať aj s finančnou rezervou. Nechoďte nadoraz, pretože ak vyskočia nepredpokladané výdavky, môžete si “zavariť“.

Ešte pred samotnou rekonštrukciou jadra si rozmyslite a vopred zodpovedzte tieto otázky:

  • Aký materiál-kvalitu použijem (sanita, obklady, dlažby)?
  • Kde bude stáť práčka, kde postavím WC, kde namontujem umývadlo-stačí mi jedno?
  • Bude kúpeľňa a WC osobitne?
  • Koľko poličiek a skriniek potrebujem?
  • Budem znižovať strop pomocou sadrokartónu?
  • Stačí mi sprchovanie, mám relax vo vani, prípadne kombináciu obidvoch?

Dobrý tip na záver: Pred rekonštrukciou jadra je vhodné mať poistený byt

(obrázok od modernekupelne)