Včera ma zastavil sused Marián. Chcel vedieť či je vhodná renovácia dverí.

Pýtam sa ho: “Uvažuješ nad tým?”
Marián: “Tak trochu. Manželka chce nové interiérové dvere a mne sa zdajú drahé”.

Až neskôr vyšlo najavo, že dvere už má zrenovované. Urobil správne?

Čo to vlastne je renovácia dverí? Všeobecne sa renovácia považuje za obnovenie, rekonštrukciu. Zrenovovať sa dá čokoľvek. Nemusia to byť len interiérové dvere a zárubne.

Renovuje sa aj nábytok – postele, fotelky, gaučové súpravy, okná a rôzne ďalšie veci. Renovácia slúži napríklad na vynovenie starého vzhľadu, opravenie chýb alebo zvýšenie kvality.

Slováci sú vo veľa veciach (aj činoch) výnimoční. Mám na mysli to, že nepremýšľame do budúcna. Niekto nás niečím “ohúri”. Namiesto toho, aby sme si zistili o čo ide, podľahneme. V tomto ponímaní je chápaná aj renovácia interiérových dverí a zárubní.

Okolo 70% domácností na slovensku má internet. Chcem niečo kúpiť. Čo urobím ako prvé? Idem na net. “Vygooglim” si tému, ktorá ma zaujíma a čítam. Pozerám na fórach, blogoch. Hľadám recenzie.
Zo všetkých dostupných informácií si vytvorím názor. Či je pozitívny alebo negatívny záleží od informácií, ktoré som sa dozvedel. Viete, koľkokrát som už upustil od kúpy?

Niekde som čítal skvelú myšlienku: Ak vás niečo ohúri tak, že to chcete ihneď kúpiť, nerobte to. Nechajte si 30 dní na rozmyslenie. Uvidíte koľko vecí nakoniec nekúpite. A koľko UŠETRÍTE :).

Späť k téme: Renovácia dverí a zárubní spočíva v potiahnutí termoplastovou fóliou. Fólia je stála, nezávadná, elastická a umývateľná. Nerovnosti dverí sa vytmelia a vyhladia. Pod fóliou by bolo všetko vidieť.

Mariánova otázka: “Urobia renováciu u mňa doma?”

Renovácia dverí sa vykonáva u dodávateľa. U toho, komu dáš renováciu dverí vykonať. Interiérové dvere Ti z bytu odnesú preč. Výhodnejšie je dať urobiť renováciu dverí keď je vonku teplo. To znamená v lete.
Dvere na WC a kúpelňu Ti dokážu priniesť na druhý deň. Teda ak je firma seriózna. Načo tomu venovať toľko pozornosti? Pretože je nepríjemné byť bez dverí na WC a kúpeľni čo len jediný deň!

Marián pokračoval:
“A čo tie nové interiéry? Stále si mi nevysvetlil, či sa mi to oplatí alebo nie.”

Oplatí aj neoplatí. Staré dvere máš späť za pár dní. Majú nový povrch, ale sú to tie isté staré dvere.

Čo je doma, to sa počíta. Ja dodám – čo je nové, to je dobré. Na nové interiéry čakáš 4-6 týždňov. Avšak povrch a zloženie dverí môžeš mať kvalitnejšie ako máš teraz. Vieš si vybrať podľa toho, kde ich potrebuješ. Vyberieš si farbu akú chceš.

Na zrenovovaných dverách Ti zostane ten istý vzor. Možno Ti urobia z presklených plné alebo naopak. Ale môžu aj, ako tak, prerobiť starý vzor na novší.
Nové interiérové dvere majú veľmi veľa vzorov. Vyberieš si niečo “trendové” alebo čo sa ti páči.

Je mi jasné, že čakáš na to najdôležitejšie. Cena renovácie a nových interiérových dverí. Tá záleží na tom, aké dvere renovuješ. Plnélacnejšie ako presklené.
Nové plné dvere kúpiš za pár eur. Cena sa pohybuje medzi 30 až 40 eurami. U presklených záleží od povrchu, vnútorného zloženia a modelu dverí. Cena môže byť nižšia aj vyššia ako renévacia.

Záver: Renovácia dverí a zárubní je cenovo podobná ako nové dvere. Keď si vyberieš nové dvere, môžeš mať lepšie dvere, kvalitnejší povrch a zloženie, aj iný vzor.

Ktorá možnosť sa vám pozdáva viac?

(obrázok od erkado)