Pri odchode sa s nimi lúčime, pri príchode nás vítajú. Prechádzame cez ne každý deň niekoľko krát.

Sú našim každodenným spoločníkom, súčasť života. Ráno pri odchode z domova, s deťmi keď ideme do školy, pri príchode do práce, pri nákupoch, …

Každá budova má vstup. Tento priestor býva vo väčšine prípadov uzatvorený. Najčastejšie sú vchodové dvere na kľučku alebo automaticky otváravé dvere.

V nákupných centrách sa dvere otvárajú samé, do iných budov si vchodové dvere otvoríme kľučkou.

Dnešný svet je rýchly. Materiály sa stále vyvíjajú, sú odolnejšie a pevnejšie.

Popíšem všetky materiály, z ktorých sa vyrábajú vchodové dvere. Porovnám ich všeobecne, podrobne ich rozoberiem v ďalších článkoch.

Technológie umožňujú vyrobiť prakticky čokoľvek, pracovať s akýmkoľvek materiálom.

Vchodové dvere sa vyrábali z dreva, potom prišli plastové, plechové a hliníkové vchodové dvere.

Dodnes ostali všetky typy, niektoré majú väčšie zastúpenie na trhu, iné menšie.

Pred desiatkami rokov nám stačili jednoduché drevené dvere. Spĺňali svoju funkciu dverí, vyhovovali a postačovali takmer všetkým. Mali svoj osobitý dizajn.

Určite si pamätáte rozdelenie na pásiky, v strede s úzkym a dlhším sklom. Na starých domoch je ich vidieť ešte aj teraz. Vydržali roky.

Spomímate si na veľký “boom” pred pár rokmi? Trh zaplavili plastové vchodové dvere a okná. Ich podiel na trhu časom výrazne klesol, a myslím, že klesá ďalej.

Sám som ich objednával. Predávali sa najviac. Je pravda, že sme ich aj najviac vyhľadávali. Našťastie viacerí sme pochopili, že plastové dvere nie sú tie správne vchodové dvere.

Na plechové dvere sa všetci pozerali ako na nevhodné dvere. Nedokázali si predstaviť, že plech je vhodný materiál, z ktorého majú byť vyrobené vchodové dvere.

Čína ich začala chrliť vo svojich závodoch. Zaplavili nimi Európu a možno aj celý svet. K nám sa dovážajú prevažne z poľska.

Postupne sa začal presadzovať hliník. Z pohľadu opotrebenia a porovnaním s ostatnými materiálmi hliníkové vchodové dvere vnímam ako najodolnejšie.

Do domov nie sú veľmi obľúbené. Dizajn je obmedzený materiálom, ťažko sa s ním pracuje. Nie sú také prirodzené ako napríklad drevené dvere.

Je to však o kvalite. Do obchodov a budov, miestností, kde je vysoký prechod osôb je to najvhodnejšia alternatíva. Životnosť takých dverí hovorí sama za seba.

Každý z týchto materiálov je vhodný na niečo iné. Je pravda, že napríklad do domu môžeme dať ako drevené alebo plastové, tak aj plechové a hliníkové.

Avšak, je potrebné zvážiť, či nám materiál bude vyhovovať. Ak chceme mať teplo, plechové vchodové dvere pravdepodobne nebudú správna voľba.

Čo si vy myslíte o jednotlivých vchodových dverách a materiáloch, z ktorých sú vyrobené? Kde sú vhodné?