Čo od podlahy požadujeme? Dlhú životnosť, stálosť, odolnosť voči vode a mechanickému poškodeniu, nenáročnú údržbu, tepelnú izoláciu a bezpochyby, prijateľnú cenu.

Požiadavky na podlahu sa môžu líšiť v závislosti od typu miestnosti. Niektoré kladú vyššie nároky na odolnosť proti oderu a opotrebovaniu (napríklad chodba, vstupná hala, predsieň). Iné zase  zvýšenú odolnosť voči vlhkosti a vode (kuchyňa, kúpeľňa a pod.).

Jedno je neodškriepiteľné. Podlaha sa výrazne podieľa na celkovej podobe interiéru. 

Každá z dodnes používaných podláh (laminátové alebo drevené podlahy) má svoje prednosti. Avšak, tieto podlahy nespĺňajú potrebné kritériá kladené na podlahu určenú napríklad do kúpeľne alebo kuchyne. Práve do týchto priestorov je najvhodnejšia vinylová podlaha.

Vinyl je netoxický materiál, s ktorým sa dnes bežne stretávame pri balení potravín, v stavebníctve a lekárstve. Je tiež bežne používaný v zdravotníckom priemysle pri výrobe materiálov, ktoré prichádzajú do priameho kontaktu s ľuďmi (sáčky na krv, hadičky pri dialýze …)

Vinyl je teda syntetická (umelá) látka. V prípade podláh ide o PVC (polyvinylchlorid). Často sa zamieňa s linoleom, ale pvc podlaha nie je linoleum. Linoleum má jeden základný rozdiel. Je to čisto prírodný materiál.

vinylova-podlaha-pvc-podlahy-zlozenie-konstrukciaPVC vinylové podlahy sa skladajú z niekoľkých vrstiev.
Spodná vrstva z textilnej podložky tlmí hluk, má tvarovú stálosť a vďaka štruktúre na spodnej strane poskytuje optimálnu priľnavosť k pripravenému podkladu.
Druhá vrstvou zvykne byť protiplesňová membrána (kvalitnejšie pvc podlahy) ako vodeodolná vrstva. Nasleduje kompaktná vyrovnávacia vrstva, ktorá vyrovná nerovnosti podkladu pri pokladaní.
Vrchnú časť pvc podlahy tvorí:
– vrstva zo sklených vláken pre dlhú životnosť vinylovej pdolahy,
– dekoratívna pena s kvalitnou tlačou, reálnym vzorom a rozmanitosťou,
– transparentná nášľapná vrstva s povrchovou PUR úpravou (používa sa podľa typu podlahy) pre odolnosť, životnosť a ochranu proti znečisteniu a poškriabaniu.

Veľkou výhodou vinylovej podlahy v porovnaní so staršími pvc podlahami je tvarová stálosť. Táto mäkká penová vrstva zaručuje pružnosť aj pri zaťažení väčšími hmotnosťami tým, že dokáže záťaž rozložiť na väčšiu plochu. Okrem toho zabezpečuje aj zvukovú a tepelnú izoláciu.

Vinyl má veľa ďalších výhod. K prednostiam týchto podláh patrí naozaj prijateľná cena (dôležitý faktor pri výbere podlahovej krytiny).  Je vhodný aj na podlahové vykurovanie.

Moderné vinylové podlahy majú ochrannú PUR vrstvu, ktorá im dodáva potrebnú tvrdosť a vysokú odolnosť proti oderu. Chráni ich proti šmuhám od topánok, pôsobí proti usadzovaniu nečistôt.

Keď na vinylovú podlahu dopadne nejaký predmet, nezanechá v nej stopy. Táto vrstva tiež zabezpečí, aby sa na pvc podlahe neobjavili známky starnutia alebo straty farieb.
Vinylová podlaha obsahuje prvky, ktoré znižujú riziko pošmyknutia, keď je podlaha mokrá.

Vinylová pvc podlaha je flexibilná. Ponúka široký výber vzorov- od abstraktných, cez imitácie rôznych druhov dreva, kameňa či dlažby, až po originálny kovový vzhľad. Môžete zvoliť farebný odtieň a vzor podľa veľkosti miestnosti.

Vinylové podlahové krytiny sa delia podľa tvrdosti a triedy zaťaženia (sú odvodené od počtu vystužujúcich vrstiev, hrúbky nášľapnej vrstvy a typu podkladu) podobne ako laminátové podlahy. Ľahko si podľa svojich požiadaviek vyberiete najvhodnejší typ.

Vinylová a pvc podlaha sa dodáva v roliach (rôzne šírky – 2, 3, 4 metre) alebo ako vinylové dielce (lamely). Montáž je čistá, rýchla a pomerne jednoduchá, kladie sa na rovnú a čistú plochu. V prípade poškodenia sa urobí výmena jedného dielca bez rozloženia celej podlahy. Práca opravy zaberie pár minút.

Kvalitné PVC podlahy môžu byť položené ako nová vrstva na starú podlahu (laminátová, drevená, parkety, dlažba, linoleum, korok, ale nie na koberec). Vzor spodnej podlahy sa nepretlačí.

Údržba je rýchla. Voľné nečistoty stačí povysávať a podlahu vytrieť vlhkým mopom.
Čistenie je jednoduché. Podlahu umyjete mokrým mopom a vedrom s vlažnou vodou,v ktorom rozpustíte neutrálny čiastiaci prostriedok.

Vyžadujete určité špecifiká, ktoré ste doteraz nenašli v jednom type podlahy?

 • Odolnosť voči pádom predmetov alebo poškriabaniu napr. psami alebo inými domácimi miláčikmi?
 • Rýchlu a jednoduchú údržbu vysávaním alebo stieraním mopom?
 • Odolnosť proti vlhkosti ako je v kúpeľni alebo voči nečistotám ako v predsieni?
 • Výbornú akustiku, susedia Vás nepočujú a Vám môže spadnúť čokoľvek a neurobí to hluk?
 • Kedykoľvek a kdekoľvek opraviteľnú podlahu, ak ju poškodíte?
 • Ideálnu na podlahové kúrenie a úspornú pri rýchlom prenose tepla?
 • Podlahu, ktorá by bola hygienická, antialergická a antistatická?
 • Tichú a teplú na dotyk?
 • Bezpečnú a nešmykľavú, s vysokým stupňom záťaže?
 • Dlhú životnosť, dobré tepelnoizolačné vlastnosti?
 • Jednoduchú pokládku a bezproblémovú vymeniteľnosť jednotlivých dielcov?
 • Moderný vzhľad, dokonalú imitácia prírodných materiálov, veľké možnosti výberu?

Odpovedali ste “áno” na viac ako polovicu otázok? Potom neváhajte, pvc vinylové podlahy sú pre Vás tou najlepšou voľbou.

Spĺňa iný typ podlahy (drevená, laminátová, korková, dlažba, parkety, koberec) niečo viac ako pvc vinylové podlahy? Pridajte svoj názor ako komentár pod článkom.

(obrázok od gerflor.sk)