Ako spoznať, v ktorom obchode nájdem skutočného zámočníka a v ktorom iba „kopírovača kľúčov“?
Ako sa vyvarovať podvodníkov a nekvalitnej práce?
Ako si vybrať kvalitného zámočníka?

Ochrana nášho majetku je jednou z najdôležitejších investícií, ktoré si dokážeme predstaviť a opatrnosti nie je nikdy dosť.
O niekoľko rád zo svojej praxe sa s nami podelil Daniel Gregor zo spoločnosti ASSA ABLOY, ktorá vyrába zámky známej značky FAB.

Sami výrobcovia poradia

Vašou prvou voľbou je internet. Jedným z najlepších odporúčaní, ktoré môže zámočník mať, je totiž certifikácia od niektorého z veľkých výrobcov zámkov či bezpečnostnej techniky. Na webových stránkach dotyčného výrobcu sú spravidla kontakty na takto certifikovaných zámočníkov uvedené. „Zlý, alebo nespoľahlivý zámočník jednoducho certifikát od výrobcu nedostane a jeho partnerom sa nestane,“ vysvetľuje Daniel Gregor.

Nakupujte aj očami

Veľa vám môže napovedať aj exteriér a interiér predajne, do ktorej sa chystáte zájsť. Aj tu platí, že nálepka, alebo reklamný štít niektorého z výrobcov spravidla zaručuje dobrú kvalitu tovaru a služieb. Dobrý pozor by ste si mali dať na rôzne bezmenné zámočníctva a vetešníctva. „Dobrým ukazovateľom tu môžu byť najrôznejšie certifikáty, osvedčenia a diplomy, ktoré si samozrejme zámočník nenechá niekde v zásuvke, ale vystaví si ich tak, aby vám hneď padli do oka,“ radí Daniel Gregor z ASSA ABLOY.

Dobrý zámočník poradí

To, či si zámok objednať práve v tejto predajni, alebo ísť radšej do inej vám môže prezradiť aj sám zámočník. „Dobrý zámočník je schopný vám ponúknuť niekoľko možností, ako vyriešiť váš problém,“ hovorí Daniel Gregor. „Výrobky vám zrozumiteľne odprezentuje a navrhne ten najvýhodnejší. Nemusíte byť expertom na zámky aby ste pochopili že vám  zámočník nie je schopný, alebo ochotný všetko dôkladne vysvetliť.“

Čo predá, to aj namontuje

Existuje samozrejme podstatný rozdiel medzi tým, kto vám zabezpečenie len predá a tým, kto je schopný sa oň aj postarať. Skutočne dobrí zámočníci vám spravidla sami ponúknu záručný a pozáručný servis predávaného výrobku, rovnako ako jeho montáž do dvier. Pokiaľ zámočník tvrdí, že zámky neinštaluje a neopravuje, radšej sa poobhliadnite inde.

Referencie prezradia veľa

Celkom iná situácia nastáva, keď napríklad stratíte alebo zabuchnete kľúče  a potrebujete otvoriť byt, alebo dom. Na poli rôznych pohotovostných zámočníctiev totiž neexistuje vôbec žiadna regulácia. Jednoduché vyhľadanie najbližšej služby na internete spravidla nie je tou najlepšou stratégiou, pretože nikdy neviete, kto môže prísť a čo presne vám s dvermi urobí. Aj tu ale existuje riešenie, a to opäť  stránka výrobcu. „Najjednoduchší postup spočíva v zavolaní do niektorého z autorizovaných servisných centier danej značky. Tam vám nepochybne budú schopní poradiť niektorého zámočníka s ktorým majú dobré skúsenosti,“ radí Daniel Gregor. Viac tipov a odporúčaní nájdete na http://www.fabsk.sk/