…a vyšli z mody, povráva sa.

Práve naopak, v dnešnej ponuke závesov a záclon je toľko vzorov a druhov, že si máte z čoho vybrať.

Malá skúška – viete aký je rozdiel medzi záclonou a závesom?

Záclony sa šijú z jemných materiálov, poväčšine padavých. Ich dĺžka je rôzna, záleží aj od okna.
Používajú sa vitrážky, teda kratučné záclony ani nie do polovice okien. Záclony takto len dodekorujú okno, ktoré potom nevyzerá tak prázdno.

Dlhšie záclony (či už po kraj parapetu alebo po zem) slúžia aj na to, aby nám nebolo vidieť do bytu.
Je jedno či bývame v dome alebo v bytovke, súkromie oceníme všetci.

Prečo dať záclone áno?

Záclona doplní interiér vašej izby a dá sa farebne doladiť s nábytkom. Navyše zatieni výhľadu do okien, takže vám susedia nebudú vidieť “do chladničky” 🙂

Vedeli ste, že ludia, ktorí prídu do bytu bez záclon a závesov si myslia, že pani domáca je lenivá, nechce sa jej prať a žehliť a preto na okne nemá záclony?

Záves pomôže najmä v noci
Záclona, aj keď mierne cloní, nedokáže v izbe spraviť okamžitú tmu. Ak patríte k ľuďom, ktorí k spánku potrebujú zatemnenú miestnosť, vhodný pre vás je práve záves.
Závesy sa dnes vyrábajú v rôznych vzoroch – romantických, klasických, jednofarebných alebo úplne šialených.

Niekedy sa umiestňujú len po bokoch okien, na dekoráciu. V prípade, že ich chcete naozaj na zastieranie, kupujte vždy dvakrát toľko látky (nezabúdajte, že záves sa riasi-poväčšine nezastierate len rovný, nepokrčený kus látky).

Prečo dať áno závesu?
Pri šití závesov zvyčajne ostanú zvyšky látky, ktoré sa dajú použiť. Často sa z tejto látky šijú poťahy na dekoračné vankúšiky, čím izba vzbudí šmrnc a najmä dostane rovnaký tón.

Japonské steny
Okrem záclon a závesov poznáme aj japonské steny, alebo rolety či rímske rolety. Poznáme ich nielen z katalógov, ale aj z reklám. Slúžia na zastretia okna, vyzerajú veľmi moderne, to áno, ale pri praní alebo opätovnom vešaní spôsobia nemalé problémy a najlepšie je nechať si ich ušiť na mieru.

Ceny sa pohybujú od 50 eur, takže ide o drahší špás. Navyše, záclony a závesy vo veľmi prijateľných cenách, meníme aj podľa ročných období, striedame ich vzory a farby – takáto zmena pri roletách vyjde dosť draho.

Ak však nemáte na záclony či závesy chuť, vyskúšajte markizety. Sú to záclony, ktoré sú vyšívané a práve vzor ich “ťahá” nadol.
Tým pádom ich netreba žehliť. Oproti klasickej záclone sú aj ťažšie na váhu.

Aký je váš postoj k záclonám a k závesom?

Autor článku Zuzana Zahradová Unitex.sk